ziołowe herbaty

Sezon na przeziębienie i grypę w pełni? Nie zwlekaj. Zacznij działać. Niezwykle istotne w tym czasie jest dbanie o własne zdrowie. Najlepiej zacząć zapobiegać już na samym początku, kiedy intuicja podpowiada nam, że tan czas się zbliża. Można to robić na różne sposoby. Jednym z nich są sprawdzone napary i ziołowe herbaty.

Już od dawien dawna ludzie stosowali ziołowe herbaty i produkty pochodzenia roślinnego lecząc różne dolegliwości. Na przykład szałwia powszechnie znana jest jako napój zapobiegający nadmiernej potliwości, a rumianek jest idealny na rany lub bakteryjne zapalenie skórne. I właśnie od tego zioła zaczniemy.

Napar z rumianku

Często w okresie przeziębienia dotyka nas więcej dolegliwości niż katar, kaszel, gorączka i bóle mięśni. Możemy dostać również opryszczki czy infekcji ropnej (ropiejące oczy). Jak temu zapobiec? Są dwa sposoby. Pierwszy – należy zaparzyć herbatę rumiankową około 15 minut pod przykryciem i następnie wypić (raz dziennie). Drugi – po zaparzeniu namaczamy w naparze waciki i robimy 20 minutowe okłady w miejscu w którym pojawiła się zmiana, na przykład na zamkniętych oczach w celu wyleczenie infekcji ropnej. Czynność powtarzamy kolejnego dnia do momentu, aż nie zostanie wyleczone schorzenie. Można stosować również na równego rodzaju rany, czy stany zapalne skóry, na przykład przy paznokciach.

Rozgrzewająca herbata z imbiru

Ziołowe herbaty z imbirem, które możemy pić przed przeziębieniem w celu zapobiegania choroby. Dodatkowo skuteczna jest również w okresie zachorowania (leczenie) czy w przypadku wyziębienia organizmu. Przepis jest prosty – potrzebujemy tylko imbiru i gorącej wody. Korzeń imbiru obieramy i kroimy w małą kostkę. Nie musi być ona równa, ponieważ i tak wszystko ląduje w kubku. Gdy imbir pokroimy wsypujemy do kubka, słoika lub dzbanka, zależy jakiej ilości potrzebujemy. Następnie zalewamy gorącą wodą i odczekujemy minimum 15 minut. Napar gotowy. Możemy dodać do niego odrobinę miodu dla lepszego smaku, ale nie tylko. Miód łagodzi między innymi stany zapalne gardła. Herbata sama w sobie jest przepyszna, rozgrzewająca i aromatyczna. Imbir pomaga nam w walce z bakteriami w naszym organizmie, dzięki czemu szybciej staniemy na nogi w czasie choroby. Herbata no limit. Możesz pić ile chcesz.

Ziołowe herbaty: na katar i bół

Świeży liść mięty na katar

Dzięki niemu odróżnimy nos, odblokujemy zatkane zatoki i szybciej poradzimy sobie z katarem. Konieczne jest by był to świeży liść, na przykład z ogródka, z doniczki domowej czy ze sklepu. Urywamy jeden liść i przełamujemy go na pół. W miejscu przełamania pocieramy skórę pod nosem. Należy uważać, by nie dotknąć sokiem z mięty rannej skóry, ponieważ może dojść do pieczenia. Mięta jest genialnym inhalatorem, który pomoże ci wyleczyć katar. Dodatkowo jest aromatyzująca, więc załagodzi towarzyszące ci podczas choroby bóle zatok.

Przeciwbólowa herbata z mięty

Często w okresie choroby miewamy bóle brzucha, bóle głowy i bóle mięśni, które mogą być wynikiem działania lekarstw czy przyczyną chorobowych powikłań. Idealna okaże się tu herbata z mięty, która łagodzi stany bólowe. Zaparzamy około 15 minut liście mięty i wypijamy gotowy napar. Najlepiej raz dziennie. Mięta stosowana jest również jako wspomagacz w diecie, ponieważ przyśpiesza odchudzanie.

Ziołowe herbaty z lipy na katar i gorączkę

Lipa zawiera flawonoidy, witaminę C, kwasy organiczne i sole mineralne. Skuteczna jest w leczeniu nieżytu nosa – udrożnia drogi oddechowe. Dodatkowo ułatwia zasypianie i działa przeciwbólowo. Można ją stosować na dwa sposoby. Pierwszy – zaparzamy pod przykryciem liście lipy przez około 15 minut i następnie wypijamy. Dzienna dawka to jeden napar. Drugi – namaczamy wacik lub gazę i kładziemy w miejscy bólu. Na przykład w miejsce zatok (pomiędzy brwiami) czy na skronie gdy dotyka nas ból głowy. Herbata jest moczopędna, dlatego należy pamiętać by równolegle nawadniać organizm wodą mineralną.

Autor: Agata Litwin

Komentarze