pixabay.com

Czy miewasz czasem poczucie, że w twoim życiu nic (albo prawie nic) od ciebie nie zależy? Że wpływ na swoje życie to może i masz, jak decydujesz co ugotować na obiad? A cała reszta jest dziełem przypadku i niesprzyjających okoliczności?

W takim razie jest to tekst w sam raz dla ciebie!

Dlaczego? Bo tak naprawdę masz wpływ na mnóstwo spraw. Bo możesz wybrać nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach jak się zachowasz, co pomyślisz, jaką lekcję na przyszłość z sytuacji wyciągniesz!

Dotyczą nas dwa rodzaje zdarzeń życiowych

Te, na które nie mamy wpływu i te które zależą od nas. I tak, faktycznie nie na wszytko masz w życiu wpływ. Są zjawiska pogodowe totalnie niezależne od nas, są decyzje polityków, które ustawiają pewne prawa, ograniczenia, konieczność dostosowania się do reguł społecznych.

Są inni ludzie! Jest ich na całym świecie ponad 7 miliardów. I na nich też nie mamy wpływu… I oni mogą swoim zachowaniem przysporzyć nam zmartwień i trudności. Możemy mieć poczucie, że mamy ograniczony wpływ na swoje życie…

Tylko czy idąc tym tokiem myślenia nie popadamy w paranoję?

Bo po pierwsze, to wielu z tych ludzi dostarcza nam radości, dzięki nim doświadczamy przyjemnych chwil, pod ich kierunkiem zmieniamy się, rozwijamy. I nawet, jeśli ich zachowania nas ranią – to często dzięki wewnętrznemu buntowi zmieniamy się na lepsze, działamy, czasem radykalizujemy w swoich poglądach a czasem uczymy się odchodzić od tych, przez których cierpimy.

pixabay.com

Jest jedna osoba… Dzięki niej masz wpływ na swoje życie! TY

Nie mamy wpływu na pogodę. Ale już na to, jak się ubierzemy, żeby czuć się komfortowo mamy.

Nie mamy wpływu na innych ludzi. Ale mamy wpływ na siebie. To ty decydujesz, co zrobisz, jakie znaczenie nadasz temu, co cię spotyka. Jak odbierzesz opinie o sobie, wydaną przez kogoś innego.

Mimo tego, że wiele spraw dzieje się bez twojej woli i chęci do tego, żeby zaistniały, możesz nauczyć się kierować swoim życiem. Możesz skupić się na tym, co zależy od ciebie, na co ty masz wpływ.

Kieruj swoim życiem!

Rozpoznaj sytuację i przeanalizuj ją

Jest dla ciebie dobra czy zła. Lepiej działać, czy uciekać? Mówić, czy zachować milczenie? Jaka moja decyzja będzie miała pozytywne dla mnie skutki?

Uwzględnij swoje potrzeby i oczekiwania

W przypadku pogody to proste! Nieco więcej wysiłku wymagają sprawy trudniejsze, na przykład dotyczące zdrowia czy relacji z innymi ludźmi. Warto jednak zastanowić się a nawet spisać swoje potrzeby, co byś chciała, żeby się zadziało, żebyś czuła się z tym/dzięki temu dobrze? Miej świadomość swoich oczekiwań. Nawet jeśli w tym momencie sytuacja nie sprzyja ich realizacji, to dzięki tej świadomości wiesz, co i jak zmieniać, żeby swój cel osiągnąć. Punktem wyjścia uczyń obecną sytuację i wiedzę o samej sobie. Zaczniesz dostosowywać swoje emocje, przekonania i zachowania tak, zeby nadać kierunek swojemu życiu.

Uwzględnij potrzeby i oczekiwania najbliższych

Nie żyjesz sama jedna na księżycu… Otaczają cię ludzie, rodzina, przyjaciele i mają oni wpływ na twoje życie i decyzje. I ty również masz wpływ na ich życie. Takie wzajemne przenikanie się. I kiedy podejmujesz działanie, ma ono wpływ na innych ludzi. A oni również mają swoje potrzeby, pragnienia, cele, oczekiwania względem siebie i ciebie.

Dlatego warto tak kierować swoim życiem, żeby nie tracili na tym inni, licząc się z tym, że oni również mają potrzeby i prawa! To trochę tak, jak kierowcy w swoich samochodach. Każdy ma swój cel drogi. Każdy chce dojechać bezkolizyjnie na miejsce. Sami spiesząc się do swoich spraw pamiętajmy o bezpieczeństwie! Na drodze ale i życiu, w relacjach…

Podejmij decyzję i ją konsekwentnie realizuj

Mając już świadomość, do jakiego celu w życiu dążysz, jak chcesz realizować siebie (pamiętając przy okazji o innych), ruszaj do przodu! Krok po kroku dąż do tego, co uważasz za dobre dla siebie w życiu, w pracy, w związku, w relacjach…

W ten sposób kierujesz swoim życiem! Zyskujesz wpływ na to, co się w nim dzieje, nawet jeśli początkowa sytuacja nie była po twojej myśli!

Weź za siebie odpowiedzialność. I za skutki swoich działań!

Tak, tak! Nie na wszystko masz wpływ, ale jak już masz, to bądź odpowiedzialna za to, co robisz, jak robisz, za skutki (dobre i złe) swoich poczynań. To znaczy, że masz być dumna ze swoich osiągnięć, umiejętności, sukcesów. Nie boj się ich, nie umniejszaj ich znaczenia.

Jeśli przytrafi ci się gafa i foux pas, trudno – przeproś i idź do przodu.

Czasem podejmujemy złe decyzje, które zamiast przybliżać, oddalają nas od zamierzonych celów. Jak tylko zorientujesz się, ze zbaczasz z trasy – możesz przecież na nią wrócić!

Szukaj rozwiązań!

To zawsze działa!

I pamiętaj, że zawsze, kiedy działasz – masz moc kierowania swoim życiem!

Komentarze