Warszawa śladami Chopina

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, ale to w Warszawie mieszkał przez pierwsze 20 lat życia, tu się kształcił, tu zdobywał rozgłos, tu formowała się jego osobowość. Stąd wyjechał do Francji. Tu wreszcie po śmierci wróciło jego serce…
Miłośnicy kompozytora znajdą tu wiele miejsc związanych z jego życiem i twórczością

 

Muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich

Nowoczesna, multimedialna placówka, gdzie warto zajrzeć, żeby zobaczyć oryginalne pamiątki (dokumenty, rzeczy osobiste, odlew dłoni, maska pośmiertna itp.), wczuć się w klimat epoki a także posłuchać nagrań w wykonaniu najlepszych pianistów.
http://chopin.museum/pl

Pomnik w Parku Łazienkowskim

Pierwszy pomnik odsłonięty po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i jednocześnie najlepiej rozpoznawany na świecie polski monument. Wacław Szymanowski, rzeźbiarz tworzący w duchu secesji, przedstawił kompozytora siedzącego pod mazowiecką wierzbą, szukającego w naturze natchnienia dla swojej twórczości. Pomnik, wysadzony w powietrze przez Niemców w 1940 r., został zrekonstruowany i uroczyście odsłonięty w 1958 r. Niedługo później zainicjowane zostały Koncerty Chopinowskie w Łazienkach, które w tym roku odbywają się po raz 58.
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/koncerty-chopinowskie-71

Ogród Saski i pozostałości Pałacu Saskiego

W pałacu Saskim zamieszkała rodzina Chopinów po przyjeździe do Warszawy, kiedy Mikołaj Chopin objął stanowisko nauczyciela w renomowanym Liceum Warszawskim. Zamieszkali w służbowym lokalu w prawym skrzydle, gdzie prowadzili również pensję dla chłopców. Przyległy do pałacu Ogród Saski był świetnym miejscem zabaw dla małego chłopca. Pałac został zniszczony w czasie wojny, dziś jedyną jego pozostałością jest Grób Nieznanego Żołnierza umieszczony w pałacowych filarach.

Pałac Kazimierzowski

Kiedy w 1817 r. Liceum Warszawskie przeniesione zostało do Pałacu, Chopinowie zamieszkali w jego oficynie, gdzie nadal prowadzili pensję. Fryderyk rozpoczął naukę w Liceum w wieku 13 lat, od razu wstępując do IV klasy.
Przed wejściem do oficyny Pałacu zobaczymy dziś tablicę pamiątkową. Druga, z portretem artysty, umieszczona została na wysokości I piętra.

Pałac Prezydencki (Radziwiłłowski)

W tym miejscu ośmioletni Fryderyk zadebiutował publicznie, dając swój pierwszy koncert fortepianowy na wieczorze zorganizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności. Koncert wzbudził wielki entuzjazm, prasa rozpisywała się o młodym geniuszu, a on sam zapraszany był na kolejne koncerty.
Na ścianie prawej oficyny pałacu umieszczona jest tablica przypominająca to wydarzenie, z płaskorzeźbą prezentującą młodego artystę.

Kościół Wizytek

W kościele tym odbywały się co niedzielę nabożeństwa obowiązkowe dla uczniów Liceum. Tutaj co niedziela grywał, często improwizując, młody Chopin, pełniący funkcję „organisty licejskiego”, prawdopodobnie tu także poznał swoją pierwszą miłość, Konstancję Gładkowską. Dziś nad lewym wejściem do kościoła znajdziemy informującą o tym tablicę.

Pałac Czapskich (Krasińskich)

Kolejne miejsce, gdzie zamieszkała rodzina Chopinów w 1827 r., szukając zmiany otoczenia po śmierci najmłodszej córki, czternastoletniej Emilki. Fryderyk miał tu do dyspozycji pierwszy własny pokój, licznie odwiedzany przez przyjaciół i artystów. Tu skomponował swoje jedyne dwa koncerty, tu mieszkał aż do wyjazdu z kraju.
Na frontowej ścianie Pałacu znajduje się tablica z napisem „W tym domu mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin przed opuszczeniem w 1830 r. Warszawy na zawsze”.

Warszawa śladami Chopina

Kościół św. Krzyża

Był to kościół parafialny rodziny Chopinów, tu ochrzczone zostały młodsze córki, Izabella i Emilia, tu ostatecznie złożone zostało serce Fryderyka, przywiezione z Paryża przez starszą siostrę, Ludwikę. Urna z sercem wmurowana została w jeden z filarów kościoła, na którym umieszczone zostało marmurowe epitafium z inskrypcją „Gdzie skarb twój, tam serce twoje”

To tylko najważniejsze miejsca związane z Fryderykiem Chopinem. Warto samemu niespiesznie pospacerować wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, Królewskiej czy Senatorskiej, zobaczyć wspomniane budynki, ale także przysiąść na jednej z 15 multimedialnych ławeczek i posłuchać muzyki czy też – korzystając ze specjalnej aplikacji – zrobić sobie selfie z artystą.

autor: Jolanta Wojciechowska

Warszawa śladami Chopina

Jolanta Wojciechowska – licencjonowana przewodniczka warszawska, oprowadza po mieście wycieczki, organizuje spacery dla mieszkańców, pokazuje, jak ciekawym, nieoczywistym, pełnym kontrastów miastem jest Warszawa. Interesuje się architekturą, historią sztuki, lubi odpoczynek wśród zieleni oraz wyjazdy dalekie i bliskie.
Swoje miejskie obserwacje, rekomendacje i historie zamieszcza na stronie www.facebook.com/SpacerkiemzSawa

 

 

Komentarze