trądzik

Trądzik to częsty problem z którym borykają się nie tylko nastolatki, ale również osoby dojrzałe. Przyczyn jego powstawania może być wiele. Jest to jedno z tych schorzeń, które ewidentnie odbiera nam uroku i powoduje obniżenie poczucia wartości i piękna co do samej siebie. Skąd w ogóle bierze się trądzik?

Trądzik powstaje w wyniku nagromadzenia się dużej ilości łoju skórnego, w wyniku źle dobranych kosmetyków i z przyczyn hormonalnych. To przede wszystkim stan zapalny, który tworzy się pod skórą i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Jakie są więc przyczyny jego powstawania?

Zewnętrzne przyczyny powstawania trądziku

Krostki najczęściej wynikają z warunków zewnętrznych. To znaczy, powstają na skutek źle dobranych środków pielęgnacyjnych – cera z tendencją do przetłuszczania, nie powinna dostawać dawki nawilżenia w postaci tłustego kremu. Należy tego unikać. Tak samo dzieje się w drugą stronę. Cera przesuszona nie ma bariery ochronnej, dlatego nie należy stosować kremu, który ma za zadanie niwelować nadmiar sebum na skórze. Tu wręcz potrzeba dużego nawilżenia. Najlepszy rozwiązaniem będzie zbadanie skóry u dermatologa, który odpowiednio określi jaki rodzaj cery mamy.

Następnie bardzo ważny jest sposób pielęgnacji skóry. To znaczy, w jaki sposób nakładamy środki na cerę trądzikową i czy nie są one wypełnione substancjami szkodliwymi (alkohol), które niszczą warstwę ochronną i powodują większe powstawanie trądziku. Jedną z najlepszych metod nieinwazyjnej pielęgnacji cery jest jej mycie płynem micelarnym, który jest delikatny, nieszkodliwy i zawiera odpowiednią dawkę witamin. Postaraj się myć jak najrzadziej cerę bezpośrednio czystą wodą, ponieważ bardzo często jest ona twarda i zanieczyszczona. Używaj tylko takiej która jest odfiltrowana.

Ostatnim zewnętrznym powodem powstawania trądziku jest powietrze i temperatura. Jeśli często przebywasz na świeżym powietrzu, w miejscach w których łatwo o smog i inne substancje zanieczyszczające, to postaraj się nakładać pod makijaż bazę, która nie zatyka porów i wytworzy ochronną barierę przeciw zanieczyszczeniom, lub spożywaj pokarmy, które są naturalnymi antyoksydantami (jabłka, aronia, porzeczki, borówki). Jeśli masz natomiast tendencję do cery przetłuszczającej się, to unikaj wysokich temperatur, ponieważ będą one wzmagać tworzenie się sebum na twarzy. Dobrym sposobem jest zainwestowanie w kremy chłodzące i w mgiełki do twarzy (woda różana).

123rf

Trądzik: Wewnętrzne przyczyny powstawania

Pierwszą przyczyną mogą być nasze hormony. Jeśli zauważyłaś, że żadne kremy nie pomagają, to znak że trzeba zacząć leczenie dermatologiczne. W tym przypadku bardzo istotne jest zrobienie odpowiednich badań, które wykryją bezpośrednią przyczynę i pozwolą dzięki temu szybciej wyleczyć trądzik.

Dodatkowo, bardzo ważna jest dieta. Należy pić minimum 2 litry wody dziennie, które zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry. Przyjmowane przez nas pokarmy powinny być wykonywane ze zdrowych i sprawdzonych produktów. Nadmiar węglowodanów i soli nie jest dobry dla naszej skóry, więc należy tego unikać. Należy również unikać produktów typu fast food, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale również dla cery. Najlepiej przyjmować jak najwięcej warzyw i owoców, które są naturalnymi tworami i dostarczają wiele składników odżywczych.

 

Jak zapobiegać trądzikowi?

– Należy myć twarz codziennie rano zaraz po przebudzaniu i wieczorem przed snem, czyli dwa razy dziennie, ponieważ skóra nie tylko narażona jest na czynniki zewnętrzne w ciągu dnia, ale również w nocy. Przemywamy twarz tylko przefiltrowana wodą, lub odpowiednim płynem micelarnym. Bardzo ważne jest by zaraz po przemyciu nałożyć krem, ponieważ nie tylko odżywi skórę, ale również będzie ją chronił przed szkodliwymi promieniami UV.

– Należy dbać o to, by pościel na której śpimy była czysta, ponieważ im rzadziej ja pierzemy, to tym bardziej tworzymy w niej idealny dom dla roztocza i zanieczyszczeń, które są dla naszej skóry szkodliwe.

– Należy jeść minimum jeden produkt, który jest naturalnym oksydantem. Może to być jabłko (najlepiej żeby był to świeżo wyciśnięty sok jabłkowy, ponieważ płyny łatwiej się wchłaniają i są łatwiejsze w trawieniu).

– Należy używać odpowiednich produktów oczyszczających, które przede wszystkim nie zawierają parabenów i alkoholu.

– Należy stosować środki medyczne (lekarstwa, wcierki) zalecone przez dermatologa.

Autor: Agata Litwin

Komentarze