Zostań super mamą

Większość z nas czerpie ogromną satysfakcję z wychowywania swoich dzieci. Jednocześnie spostrzega, że to niezwykle trudne zadanie… Jak zostać Super Mamą? Być szczęśliwą, spełnioną w wychowywaniu dzieci i jednocześnie dbać o własny rozwój, czas dla siebie i skutecznie przy tym nie zwariować?

Warto mieć świadomość swojej wychowawczej roli. Czyli po prostu tego, co i jak chcesz dziecku przekazać. Czego je nauczyć. Określi to cel i kierunek podejmowanych z dzieckiem i dla dziecka aktywności. Zabaw, dodatkowych zajęć, wybór filmów do oglądania i książek do czytania. Wybór tematów do wspólnych rozmów przy usypianiu.

Czasem może wkraść się niemiłe dla mamy poczucie, że za mało umie, żeby wychować dziecko. Wokół tyle rad, porad, sugestii, grup wsparcia… Media pełne są instrukcji wychowawczych. I pojawia się pytanie:

Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem?

Zwłaszcza że w tym wszystkim jestem jeszcze ja, mama, która ma swoje potrzeby. Nawet nie wygórowane, ale jednak takie, na które potrzeba zarezerwować czas. Czy to znaczy, że mam go odebrać dziecku? Mam prawo? Czy będę wtedy dobrą mamą?

Czy mam w takim razie tę moc, żeby dać mojemu dziecku to, co najlepsze?

Masz!

Posiadasz „narzędzia” wychowawcze, czyli własne zasoby, emocje, umiejętności, zachowania. Wystarczy w nich w pełni korzystać. Zostań Super Mamą!

jak być super mamą

MOCNE STRONY MAMY

OKAZUJ DZIECKU MIŁOŚĆ – miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci. I twoją najważniejszą mocą! Korzystaj z niej bez ograniczeń!

UWAŻNIE SŁUCHAJ – słuchaj uważnie tego, co mówi twoje dziecko. Patrz mu w oczy, niech czuje, że to, co mówi, jest dla ciebie ważne.

UMIEJĘTNIE WYZNACZAJ GRANICE – granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku czy relacji. Dzieci potrzebują bezpieczeństwa, a twoje stanowcze „nie” i bycie konsekwentną mamą mu to daje.

ZADBAJ O POCZUCIE HUMORU – śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje. Śmiej się z dzieckiem, do dziecka, bawcie się w rozśmieszające zabawy.

SZLIFUJ UMIEJĘTNOŚĆ CHWALENIA – chwal i zachęcaj swoje dziecko do działania, próbowania nowych umiejętności. Zauważaj, doceniaj i mów dziecku co robi dobrze.

DOTRZYMUJ SŁOWA – dzieci pamiętają o niedotrzymywaniu słowa. Ty dotrzymuj. Zbudujesz w ten sposób zaufanie.

WSPIERAJ – każde dziecko chce czuć wsparcie rodzica. Bądź przy dziecku, kiedy stawia czoło wyzwaniom.

AKCEPTUJ – dziecko musi wiedzieć, że będzie akceptowane niezależnie od tego, co zrobi. Po prostu odróżniaj zachowanie dziecka od niego samego. Przecież zawsze je kochasz, nawet jak zbije szklankę.

ZACHĘCAJ DO WYRAŻANIA WŁASNYCH POGLĄDÓW – żebyś była dumną mamą a twoje dziecko szczęśliwym dorosłym, to musi nauczyć się samodzielności, musi wiedzieć, że ma prawo do swojego zdania. Naucz je tego.

Masz jeszcze inne pomocne super zasoby Super Mamy?

Komentarze

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNottingham
Następny artykułPole dance, czyli latająca ballerina
Monika Szadkowska
Terapeutka, coach, autorka książek "Fenomen Kobiecości" i "Chcę Mieć Dziecko". Na co dzień pracuje z kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Pisze artykuły, tworzy warsztaty. Realizuje się w pracy z ludźmi i dla ludzi. Prywatnie – mama trójki uroczych dzieci, lubiąca wycieczki za miasto i dobrą literaturę.