pixabay.com

Kwiaty… Pachną, mienią się kształtami, kolorami, wielkością. Są ozdobą każdego domu i chyba nie skłamię, jak napiszę, że są zawsze mile wyczekiwanym prezentem od ukochanego!

Kwiaty dajemy i dostajemy z wielu okazji: rocznice, śluby, imieniny. Kiedy chcemy wyrazić naszą wdzięczność lub miłość. Przeprosić. Przywitać. Pożegnać.

Obdarowywanie kwiatami ma długą tradycję.

Lubimy dostawać kwiaty

To podarunek, który niemal zawsze podnosi na duchu, wywołuje na twarzy uśmiech. W prosty i jednocześnie wysublimowany sposób ozdabia dom, napełnia go zapachem i kolorem.

Bukiety a nawet pojedyńcze kwiaty zmieniają wygląd pomieszczenia. A sztuka tworzenia z nich kompozycji ma nieograniczone pole do kreacji i wyobraźni!

Znając znaczenie j język danego kwiatu i jego barwy obdarowując kwiatami możemy komuś powiedzieć bardzo dużo o naszych emocjach i intencjach.

Niestety, mowa kwiatów to dziś wiedza niemalże tajemna…

Kwiaty posiadają wiele znaczeń

Warto znać symbolikę gatunków kwiatów i ich kolorów. Dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę i wiemy, które z nich nadają się na daną okazję. Na przykład delikatny błękit i lila to kolory to odpowiednie kolory na powitalny bukiet dla młodej mamy i nowo narodzonego dziecka.

Miłym gestem jest przyniesienie kwiatów osobie, która choruje. Sprawdzą się tutaj kwiaty o pięknych, pastelowych barwach, które nie zmęczą oczu.

Z kolei białe kwiaty o intensywnym zapachu, na przykład jaśmin, oznaczają szacunek i przyjaźń.

Barwy kwiatów

Czerwone kwiaty oznaczają miłość i namiętność. O tej symbolice na szczęście nie zapomnieliśmy i doskonale wiemy, co ukochany chce nam powiedzieć, przynosząc nam czerwone róże czy tulipany.

Pomarańczowy kwiat pomarańczy oznacza płodność i szczęście, nagietki symbolizują szczęście. Kwiaty w odcieniach pomarańczowych podnoszą na duchu, pomagają uwolnić się od niechcianych emocji.

Białe kwiaty kojarzą się z miłością czysto duchową, niewinnością, czystością a także radością. Towarzyszące im różowe odcienie z uczuciami wyższymi takimi jak szlachetność, wierność, nadzieja. Stokrotki to oddanie, białe bratki niewinność, biały bez to pierwsza miłość…

Ciemny róż oznacza serdeczność i czułość i kwiaty w tym odcieniu idealnie nadają się na bukiet dla osoby pogrążonej w smutku, potrzebującej wsparcia i otuchy.

pixabay.com

Kolor żółty pobudza umysł i rozjaśnia myśli. Jeśli potrzebujesz w swoim otoczeniu przyjaznej energii wzmacniającej chęć do pracy i działania, zadbaj o obecność w swoim otoczeniu żonkili, jaskrów, żółtych tulipanów.

Pamiętajmy o ozdobnych liściach i ziołach dodawanych do bukietów z kwiatów ciętych. W starożytnym Rzymie piękną, głęboką zieleń kojarzono z harmonią między ciałem a umysłem. Mięta oznacza mądrość a ogrodowa szałwia szacunek, bogactwo i zdrowie. Zielona paproć to fascynacja.

Barwy błękitu i niebieskie uspokajają, przynoszą spokój, nadzieję i poczucie jedności. Niepozorne chabry czy niezapominajki symbolizują wierność i nadzieję.

Fiolet i karmazyn są związane ze sferą duchową, z natchnieniem. Idealnie nadają na uroczystości i spotkania związane ze sferą duchową. I warto pamiętać, że nawet niewielki bukiecik fiołków potrafi ozdobić wnętrze i zapełni go przyjemnym aromatem… Irysy to piękne kwiaty symbolizujące wiarę, nadzieję i zaufanie.

Nie czekaj na specjalną okazję! Spraw komuś przyjemność i obdaruj go bukietem kwiatów. Tym bukietem możesz mu coś powiedzieć…

Komentarze