Czy Ty też odczuwasz lęk?

Lęk. Nieprzyjemny stan emocjonalny, który towarzyszy nam w codziennym życiu „od zawsze”. Bywa, że ogranicza marzenia i potrzeby, bo bojąc się porażki, zdrady, bólu, pomyłki po prostu rezygnujemy. Odpuszczamy. I tkwimy z poczuciem porażki i niedosytu w tym samym miejscu w życiu

Bywa, że lęk wręcz paraliżuje i uniemożliwia podjęcie działania. Bywa i tak, że to właśnie lęk popycha naprzód. Nie robimy czegoś, bo się boimy, albo robimy coś, żeby strach pokonać.

Z jednej strony dobrze jest odczuwać lęk, na przykład przy przechodzeniu przez jezdnię. Taki lęk jest ostrzegawczy i ochronny. Uczula nas na kłopoty, pozwala zastanowić się nad skutkami decyzji.

A co jeśli lęk hamuje kreatywność i ogranicza realizację potrzeb? I jak go w takim razie traktować: jak przyjaciela czy jak wroga? Mam propozycję!

Potraktuj lęk jak przyjaciela

Uznaj, że chce on o czymś powiedzieć. Teraz masz do wyboru: zdecydować, że faktycznie dla własnego dobra warto odpuścić i nie pchać się na drugą stronę jezdni na czerwonym świetle. Możesz też dojść do wniosku, że lęk owszem jest, ale to nie znaczy, że masz odpuścić swoje sprawy, marzenia czy potrzeby!

 Czy Ty też odczuwasz lęk?

Wszystko, czego potrzebujesz w takiej sytuacji, to silnej wiary w to, że sobie poradzisz!

Potraktuj uczucie lęku jak motywację! Potraktuj jako wyzwanie rzucone samej sobie! Jak miarę zaufania do samej siebie i swoich możliwości.

Przyjmij do wiadomości, że on po prostu jest, siedzi gdzieś z tyłu z głowy i czasem się przydaje, a czasem cię sprawdza. Ciebie i twoją gotowość do zmian.

I właśnie tak rozumiany lęk może być twoim najlepszym przyjacielem. Bo zmobilizuje cię do wyjścia ze strefy komfortu, bo zmusi do okazania sobie wiary w siebie.

Jeśli tylko chcesz żyć pełnią życia i zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się w różnych obszarach, w swoich życiowych rolach to…

Uznaj lęk za nieodłączną cząstkę twojej osoby i przestań się go bać

Nie unikaj, ale potraktuj jak barometr wiary w siebie i tego jak bardzo ci na czymś zależy. Bo jeśli bardzo, to znajdziesz sposób, aby działać mimo lęku.

Uwierz, że poradzisz sobie ze wszystkimi zmianami w życiu. A przecież życie to ciągła zmiana. I choć my szukamy stałości, spokoju i raczej wolimy siedzieć w swoich norach, to świat i tak się o nas upomni i wtargnie w życie.

Wtedy możesz się bać i nic nie robić, ale strach nie minie.

Możesz też żyć z lękiem i mimo lęku. Za to z wiarą, że dasz radę!

Komentarze