Siła rażenia pierwszego wrażenia, bo to ważne co mówisz

Słuch raz jeszcze, bo w sile rażenia pierwszego wrażenia ważne jest też to, co mówisz!

Kiedy idziesz na rozmowę rekrutacyjną, spotkanie towarzyskie, a nawet na herbatkę do przyszłych teściów – ludzie chcą cię poznać. Chcą wiedzieć, o sobie myślisz, jakie masz mocne strony, co lubisz, w czym czujesz się dobra… Co masz do zaoferowania i jakiej ewentualnej pomocy lub wsparcia oczekujesz?

Najlepiej wcześniej przygotuj się do każdej z nich oddzielnie.

Napisz i naucz się na pamięć 30-sekundowych wypowiedzi.

Na spotkanie biznesowe. Z okazji poznania nowych znajomych. Szukając pracy. Na rozmowę z inwestorem. Na kolację z rodzicami partnera. Kilka zdań o sobie, tym co lubisz, w czym jesteś dobra, czego oczekujesz, potrzebujesz od pracy, życia, nowej znajomości.

Kolejny bardzo ważny element to zwrócenie się do innych. Nie skupiaj całej uwagi na sobie! Inni też lubią mówić. Ludzie ogólnie chcą czuć się ważni i być interesujący dla swojego rozmówcy. Wykorzystaj ten fakt!

Zainteresuj się swoim rozmówcą, spraw, żeby poczuł się dobrze, żeby chciał z tobą rozmawiać. Po prostu zapytaj się o jego opinię, zainteresowania, ulubiony film, rodzinę… Adekwatnie do rodzaju spotkania i sprawy, którą chcesz załatwić.

Kiedy mówisz i kiedy słuchasz, tryskaj entuzjazmem!

Entuzjazm jet zaraźliwy! Mów z przejęciem, wyraźną radością i zaangażowaniem. Wtedy jesteś w stanie o wiele bardziej przekonać do siebie i swojego pomysłu rozmówcę.

Radość, uśmiech, przejęcie się tematem rozmowy – to czynniki które wzbudą zaufanie i sympatię.

I jeszcze jeden sekret na koniec: bądź pewna siebie!

siła rażenia pierwszego wrażenia

Nie umiesz? Tego się można nauczyć! Jak więszości umiejętności. Potrzebujesz wtrwałości w wykonywaniu określonych czynności związanych z zadbaniem o siebie.

Zacznij od wyprostowania pleców. Możesz też założyć szpilki lub pomalować usta czerwoną szminką. Takie działania automatycznie wzmacniają pewność siebie.

Możesz też po prostu udawać pewność siebie, a z czasem stanie się ona twoją drugą naturą!

Czasem jednak czujesz, że pomimo zmian w funkcjonowaniu, w środku nadal brakuje ci pewności siebie. Wtedy warto zastanowić się nad zmianą przekonań i sposobu myślenia o sobie. Ale to temat na zupełnie inny tekst.

 

 

 

Komentarze