przygotować pierwszy biznes

Codziennie ktoś wpada na genialny pomysł. Każdego roku rejestrowanych jest w Polsce całe mnóstwo nowych firm, z których znaczna większość nie przetrwa 2 lat. Co więcej, z tych, które przetrwają, znaczna większość będzie uzyskiwała minimalne przychody lub nawet straty, a ich właściciele zamiast realizować swoje marzenia będą wkładać mnóstwo wysiłku, żeby w ogóle przetrwać z miesiąca na miesiąc.

Okazuje się bowiem, że fantastyczny pomysł to nie wszystko. Jest wiele aspektów, które musisz wziąć pod uwagę kiedy przygotowujesz się do pierwszego biznesu.

Po pierwsze dobrze by było, żeby Twoja nowa firma była zgodna z Twoimi wartościami. Jeśli jesteś wegetarianką sklep mięsny nie będzie najlepszym pomysłem dla Ciebie. Ważne, żebyś zajmowała się tym, co lubisz robić, co umiesz, w czym czujesz się dobrze.

Pracując w swojej firmie będziesz spędzała naprawdę mnóstwo czasu nad jej rozwijaniem, więc warto wybrać coś, co będzie naprawdę dawało Ci radość.

Z pasją do swojego pierwszego biznesu?

Ale w biznesie radość to nie wszystko. Muszą być też pieniądze. Dlatego jeszcze zanim założysz firmę policz ile (i czy w ogóle) masz szansę na niej zarobić. Wiele kobiet zakłada swoje “pasjobiznesy” zupełnie nie zastanawiając się nad tym, czy to opłacalne. Prowadzenie firmy ma Ci przynosić zysk i nie możesz o tym zapominać. W pasjoboznesach szczególnym problemem jest wycenianie swoich produktów i usług, ponieważ kiedy robisz to, co kochasz najczęściej nie potrafisz odpowiednio tego wycenić i oddajesz “po kosztach” efekty swojej ciężkiej pracy.

Kolejnym aspektem, o którym musisz pomyśleć kiedy zakładasz firmę jest edukacja. Jako przedsiębiorca musisz nieustannie uczyć się nowych rzeczy, bo bez tego Twoja firma utknie i nie będzie się rozwijała tak, jak tego chcesz. Jeśli więc nie bardzo lubisz się uczyć, być może własny biznes nie jest dla Ciebie.Dzisiaj masz do dyspozycji mnóstwo wiedzy, którą możesz zdobywać zarówno na szkoleniach stacjonarnych, jak i z książek, audiobooków oraz kursów online. Część wiedzy jest dostępna za darmo, więc nie masz już żadnych wymówek na tym polu. Idealnie by było, gdybyś zaczęła edukację biznesową zanim jeszcze założysz firmę, ponieważ później może się okazać, że pracy masz znacznie więcej niż początkowo zakładałaś, a czasu wcale nie aż tyle.

Nie tylko kalkulacja i pomysł

I kiedy już jesteśmy w temacie założeń… Do prowadzenia własnego, pierwszego biznesu trzeba też przygotować się mentalnie. Musisz nastawić się na to, że wszystko może okazać się inne niż przypuszczałaś. Powinnaś być przygotowana na ogrom pracy (zwłaszcza na początku), a także na to, że niemożliwe będzie wydarzało się codziennie. Powinnaś wiedzieć, że to co sprawdziło się u innych może zupełnie nie zdać egzaminu u Ciebie, a także na to, że wszystko będziesz musiała sprawdzić i przetestować, a potem poprawić lub porzucić. Powinnaś przygotować się też na krytykę i odrzucenie. W biznesie to norma, że każdy będzie Cię oceniał i krytykował (ludzie już tacy są, zachęcam Cię do słuchania podcastu “Sprytna kobieca firma” i pojawiania się na naszych spotkaniach online “Szczęśliwe przy kawie”, w których często rozmawiamy na ten temat).

Własny biznes to niezwykle ciekawa przygoda, która na pewno pozwala zdobyć masę doświadczeń, ciekawych znajomości oraz wolność i niezależność. Jednak wielu spraw nie jesteś w stanie przewidzieć, musisz reagować na bieżąco i ciągle mierzyć się z nieznanym. Dlatego najważniejsze moim zdaniem to właśnie przygotowanie mentalne i ciągła edukacja.

Całą resztę będziesz w stanie “nadrobić” jeśli te dwa aspekty zrealizujesz na 100%.

Autor:

Dagna Banaś – jest chyba jedyną lekarką, która bloguje, nagrywa podcast i za pomocą kursów online uczy kobiety o biznesie. Pomaga kobietom zdobywać dobrze płacących klientów, sprytnie rozwijać firmę i odzyskać czas na to, co naprawdę ważne.

Stworzyła grupę na Facebooku ” Biznes kobiecym okiem”, która jest najfajniejszą kobiecą grupą biznesową w całym internecie.
Blog:
Podcast „Sprytna kobieca firma”
Grupa

Komentarze