123rf

Dla wielu kobiet nowy związek po rozwodzie nie jest możliwy. Mogą czuć się źle. Odrzucone, samotne, przegrane. Kolejnym problem jest niska samoocena, brak wiary w siebie oraz po porostu odzwyczajenie od kontaktów z ludźmi. Jednak warto zapamiętać, że rozwód nie jest czymś złym. Czasami, kiedy dwoje ludzi nie dogaduje się ze sobą, rozstanie jest najlepszą z możliwych opcji

Rozwód przez wiele kobiet jest traktowany jak największa życiowa porażka. W końcu to my mamy być strażniczkami domowego ogniska, więc skoro nasze małżeństwo się rozpadło, to pewnie z nami jest coś nie tak… I takie myśli towarzyszą nawet wtedy, kiedy wina ewidentnie leży po stronie byłego męża czy to z powodu zdrad, przemocy czy uzależnienia. A nawet jeśli to ty sama przestałaś kochać i odeszłaś, to co? Masz do tego prawo. Widać z jakichś powodów ten związek nie był dla ciebie dobry. I już. To wcale nie oznacza, że za rogiem nie czeka nowa miłość! Przygotuj się na spotkanie z nią.

Najpierw rozlicz się z przeszłością.

Przemyśl przyczyny rozstania

Zazwyczaj rozstają się pary, którym nie udało się przetrwać próby czasu. Nagle jedna ze stron poznaje nową miłość. Albo wypaliła się ta dotychczasowa. I nie chcemy być z nią/ z nim. Trudno na to coś poradzić… Sytuacja komplikuje się, kiedy para posiada dzieci. Najgorszym rozwiązaniem jest powodowanie konfliktów, które utrudniają dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji. Kiedy własne emocje, złość, niechęć w stosunku do małżonka przekazujemy dziecku. Warto nauczyć się tak żyć, tak ułożyć relacje z byłym mężem, żeby dziecko nie było w środku naszego konfliktu.

Warto zastanowić się, co właściwie jest przyczyną rozstania i dlaczego nie było między małżonkami dobrej komunikacji. Jeśli nie uda się nam zwrócić na to uwagi, w pewnym momencie, w nowym związku znów pojawi się kłótnia.

Często kobiety wchodzą w związek z niejaką naiwnością, że wszystko ułoży się samo a miłość zmieni partnera na ich potrzeby. Nic bardziej mylnego! Nic samo się nie ułoży! Partner nie zmieni się na stałe. Nad dopasowaniem trzeba pracować czasami dość długo. Zazwyczaj w relacji, kiedy obie strony mają za sobą rozwód, to jest lada wyzwanie , które może zakończyć się rozczarowaniem. Nie zawsze kolejny związek przypomina ten pierwszy. Samo zauroczenie nie wystarcza i trzeba dobrze poznać nową osobę, zanim wprowadzimy ją na stałe do naszego życia.

Ale, ale! Najpierw musimy tą nową miłość poznać!

pixabay.com

Jak poznać nową osobę po rozwodzie

1. Na spokojnie!

Pośpiech jest najgorszym doradcą, nawet jak czujemy się samotne. Poznanie nowego partnera, to zupełnie nowy etap. Nie warto się spieszyć. Potrzebny jest czas, umiejętność cieszenia się z bycia z sobą samą. Uważaj też na inną pułapkę – lęk przed nawiązaniem nowej relacji. Nie możesz pozwolić na to, aby strach przed rozpoczęciem nowego związku cię zniewalał i rujnował ci przyszłe wspaniałe życie. Jak pojawi się obok ciebie ten nowy ktoś – warto dać się ponieść uczuciu!

2. Skonsultuj swój stan psychiczny i emocjonalny ze specjalistą.

Problemy emocjonalne w sytuacji rozwodu są normalne. Bardzo często, dochodzi do załamania emocjonalnego, kiedy nasz wieloletni partner nagle wybiera nową drogę. Nasza samoocena jest zaniżona i dlatego zbudowanie nowego związku wydaje się skomplikowane. Warto jednak wybrać się do psychologa. On pozwoli nam na spokojną rozmowę oraz stopniowo otworzy na coś nowego. Najgorszym rozwiązaniem, jest skupianie się na problemie i zamykanie się z nim w sobie. Zawsze dobrym pomysłem jest też spotkanie, rozmowa czy wyjście z przyjaciółmi.

3. Patrz z nadzieją w przyszłość!

Ponieważ jeden związek nie wyszedł, można mieć obawy, że kolejny będzie taki sam… A to rodzi opór przed zaangażowaniem się w miłość. Weź pod uwagę, że nigdy nie ma gwarancji, że kolejny związek będzie udany. Po prostu nie ma. Nikt nam jej nie da. To co możesz zrobić, to wyciągnąć wnioski z przeszłości i zabrać się za budowanie nowej relacji. Z nową osobą, na nowych, waszych zasadach.

Warto zwrócić uwagę, że każdy związek wymaga szczerości. Jeśli jest w nas za dużo bólu w związku z rozstaniem, warto poczekać i nie obiecywać nic nowo poznanemu partnerowi. Czas i spokój. To inwestycja w nowe , udane życie po rozwodzie!

Małgorzata Jaszewska

Małgorzata Jaszewska

Z zamiłowania jestem studentką etyki. Moje zainteresowania obejmują psychologię, grafikę komputerową oraz szeroko pojętą tematykę kobiecości. W wolnych chwilach czytam literaturę piękną, uczę się języka hebrajskiego i włoskiego, podróżuję oraz piszę wiersze i rysuję węglem. Miłośniczka lodów waniliowych i sztuki.

 

Komentarze