rozmowa o pracę

Rozmowa o pracę to jeden z najważniejszych etapów rekrutacyjnych, ponieważ pozwala usłyszeć i zobaczyć cechy pracownika, które albo zostaną odebrane pozytywnie, albo negatywnie. Bardzo ważne jest przygotowanie się do takiego spotkania w taki sposób, aby wszystkie wątpliwości były rozwiane.

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę w której potrzebujesz nowej osoby w zespole. Z racji tego, że jest to twoja firma, to tym bardziej chcesz by nowy pracownik był idealny. Istotne podczas rozmów jest sprawdzenie jak osoba rekrutowana reaguje, czyli psychiczny aspekt, jej podejście do stresu, czy potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach. W rozmowach kwalifikacyjnych ważne jest też czy dana osoba jest otwarta na zmiany, czy nie okaże się osobą toksyczną zarówno dla firmy jak i dla zespołu, i czy przede wszystkim jest kimś, kto się tą branżą interesuje i może wnieść do niej wiele ciekawych pomysłów. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie opracowanie pytań. Pamiętajmy, że ludzie mówią nie tylko ustami, ale także całym ciałem. Zdarza się, że to co wypowiadane, jest sprzeczne z mimiką i gestami (najczęściej w przypadku kiedy ludzie kłamią). By tego uniknąć przedstawiam listę siedmiu najbardziej pomocnych i dobrych pytań, które umożliwiają zweryfikowanie zachowania, postaw i wiedzy osoby ubiegającej się o pracę.

  1. Czy zostałeś kiedyś poproszony o wykonanie zadania, które było dla ciebie poniżające i godziło w twoje dobre imię?

Zarówno odpowiedz tak i nie jest błędna, ponieważ pokazuje że pracownik zgadza się ze stwierdzeniem, że są obowiązki które mogą być poniżające. W każdej pracy czasem zdarza się, że pracownik musi zrobić coś co wykracza poza jego dotychczasowe zadania. Jest to normalne, a nie haniebne, dlatego odpowiedz pomiędzy jest najlepsza. Pokazuje, ze osoba ubiegająca się o pracę jest elastyczna i można na nią liczyć w każdej sytuacji – to dobry znak.

  1. Proszę podać mi swoje 3 mocne strony i opisać jedną z nich

Mówienie o swoich zaletach nie jest wcale takie proste, ponieważ bardzo trudno jest wybrać odpowiednie określenie tego co jest w nas najlepsze i opisać to w taki sposób, który nie okaże się bajką. Zwykle udaje się to osobom elokwentnym, które potrafią wybrnąć z takich sytuacji.

  1. Proszę podać mi swoje trzy słabe strony i opisać jedną z nich

To pytanie najczęściej opisywane jest jako jedno z najtrudniejszych, ponieważ nikt nie lubi opowiadać o tym czego nie potrafi, a tym samym zrażać do tego możliwe, że przyszłego pracodawcę. Nic bardziej mylnego. Osoby potrafiące szczerze wyrazić swoje zdanie na temat własnych wad pokazują, że są otwarte, wiedzą co mogą w sobie zmienić i przede wszystkim zdają sobie realnie sprawę z tego, że to jest słaba strona.

  1. Rozmowa o pracę: dlaczego to właśnie w naszej firmie chce Pan/i pracować?

Bardzo często zdarza się, ze ludzie aplikują na stanowiska z przypadku. Potrzebują pracy, ale nie do końca ich kwalifikacje będą odpowiednie dla oferowanego stanowiska. Takie pytanie obnaża to, czy ktoś w ogóle jest zainteresowany takim rodzajem branży i czy cokolwiek o niej wie.

  1. Dlaczego zmienił Pan/i swoją wcześniejszą pracę?

To pytanie pokazuje jaki pracownik ma stosunek do pracy i do samego siebie, na przykład: czy szuka pracy, bo chce się rozwijać, czy coś we wcześniejszym miejscu zarobku poszło nie tak, czy szybko się nudzi, czy nie lubi wiązać się z jednym miejscem na dłuższy okres, itp. Odpowiedz na to pytanie da ci obraz tego czy przyszły pracownik nie zwolni się w krótkim czasie z twojej firmy.

  1. Czy myślisz o założeniu własnego biznesu?

Tu  zdania mogą być podzielone, ponieważ jeśli pracownik powie że tak, to może to być dla ciebie znak, że jako twoja przyszła konkurencja, coś będzie wiedzieć o twojej firmie i sposobie jej działania, a z drugiej strony taka odpowiedz może pokazać że taka osoba jest przedsiębiorcza i nie boi się ryzyka. Decyzja należy już od ciebie i od tego jak ty to odbierzesz.

  1. Czego oczekujesz od nas jako twojego pracodawcy?

Tutaj ważne jest, żeby nie wysłuchiwać koncertu życzeń przyszłego pracownika odnośnie zarobków, czy biura na 24 piętrze, ale tego jak ta praca wpłynie na jego zainteresowania, wykształcenie czy samorealizacje. Praca która zapewnia rozwój jest kluczem do osiągnięcia wewnętrznego zadowolenia z miejsca zarobku i takiej lub podobnej odpowiedzi oczekuj.

Autor:

Agata Litwin – absolwentka kulturoznawstwa i mediów społecznościowych w zarządzaniu. Uwielbia patrzeć na miasta nocą, podróżować, spędzać czas z przyjaciółmi  i chodzić na zakupy.

Komentarze