rozmowa kwalifikacyjna

Zanim kandydat zacznie myśleć o ubraniu, należy pomyśleć na jakie stanowisko aplikował! Rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacja służbową, w której wymaga się stroju z zakresu biznesowego dress code’u.

Jaki to szczebel, będzie zależało od rodzaju pracy, o jaką kandydat się ubiega. Najczęściej jest to strój typu business (na stanowisku menedżerskim lub inny, który wymaga kontaktów z klientami) a strojem casual smart, jeśli wiadomo, że w firmie , w której kandydat ubiega się o pracę, przyjęty jest dress code z niższego szczebla.

„Smart casual” czyli sportowa elegancja, chociaż polskie określenie nie jest zbyt trafne, należy kłaść nacisk bardziej na słowo „elegancja” niż „sportowa”. Należy pamiętać, że w wypadku właśnie casual smart nie można przyjść na rozmowę o pracę w dżinsach. Istotnym elementem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest kolorystyka ubioru, która powinna być wypadkową własnej palety, żeby wyglądać właściwie i kolorów, które wzbudzają zaufanie i autorytet.

Jaki powinien być strój na rozmowę kwalifikacyjną?

Odpowiedni, czyli skromny. Często się słyszy, że strój nie powinien być brany pod uwagę, bo przecież to kompetencje, doświadczenie i umiejętności mają znaczenie. Z jednej strony tak, jednak każdy zna powiedzenie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” i pracodawca myśli właśnie w ten sposób. Jesteśmy oceniani podświadomie po pierwszych 10 sekundach. Należy pamiętać, że nie tylko strój na rozmowę kwalifikacyjną, ale także nasze CV. Pracodawca dobrze oceni CV kandydata już w pierwszych sekundach, jeśli będzie ono przejrzyste, czytelne, i będzie zawierało profesjonalne zdjęcie.

rozmowa kwalifikacyjna

Podstawowe wskazówki

Ramiona powinny być zawsze zakryte, nawet jeśli na dworze panuje upał, spódnica do kolan, dekolt bardzo niewielki albo zakryty, obcas do siedmiu centymetrów i drogie Panie, zapomnijcie o szpilkach! To nie ta pora.

Bardzo ważne jest wyrażanie siebie. Nie powinno wyrażać się siebie w sytuacji wysokiego statusu materialnego poprzez eksponowanie tego statusu czyli logo marek na torebkach, biżuterii, okularach. Kobiety powinny założyć spódnicę, nie spodnie, ponieważ kobieta w spódnicy wzbudza zaufanie i autorytet. Wynika to z tradycyjnego postrzegania kobiet. Nie dopuszczalne są gołe nogi, konieczne są rajstopy. Jeśli nosisz kolczyki, to je załóż, żeby nie zostawiać odkrytych dziurek.

Niepomalowane paznokcie u kobiet odbierane się jako zaniedbane, wystarczy sam lakier bezbarwny, żeby uzyskać właściwy efekt. Paznokcie powinny być krótkie, czyli takie, że kiedy spojrzysz na dłonie od wewnętrznej strony, paznokcie nie powinny być widoczne, koniecznie pomalowane na delikatny kolor, włosy długie powinny być upięte. Biżuteria o charakterze dziennym, na którą można sobie pozwolić jedynie w stroju casual, czyli nie na rozmowę kwalifikacyjną, bez względu na stanowisko, o jakie się kandydat ubiega.

Rozmowa kwalifikacyjna: najważniejsze elementy stroju biznesowego

Kostium, jest odpowiednikiem męskiego garnituru, tak jak wspomniałam kobiety zakładają spódnicę, kolor stonowany i klasyczny krój. Jeśli kandydat ubiega się o wysokie stanowisko, taki strój będzie odznaczał profesjonalizm i zdecydowanie. Jeśli natomiast będzie to stanowisko kreatywne, można wtedy pokazać swoją kreatywność i wybrać kostium w mniej klasycznym kolorze czy nietypowym kroju.

Koszula, musi być idealnie skrojona, dzięki temu nie będzie się otwierała na wysokości biustu. Koszula nie może nigdzie odstawać czy też marszczyć się. Koszula powinna być gładka, zrezygnuj z wzorów.

Buty, powinny być eleganckie, zakryte całkowicie, żadnych odkrytych palców czy stóp. Rajstopy powinny być zbliżone kolorem do ciała, grubość 6-8 , niedopuszczalne są rajstopy we wzory.

Należy pamiętać o zasadzie, że niezależnie gdzie kandydat ubiega się o pracę, strój musi być komfortowy, inaczej ciężko będzie się skupić na rozmowie, jeśli strój będzie niewygodny.

autor:

Karolina Bączkiewicz

 

 

 

 

Karolina Bączkiewcz

Osobista Stylistka, organizatorka spotkań dla kobiet, pokazów mody. Wykonuje również międzynarodową analizę kolorystyczną wg 12 typów,przegląd szafy czy też zakupy z klientkami. Prowadzę Grupę na fb Świadoma Kobieta, pisze książkę pod tym samym tytułem.

https://www.facebook.com/karolinastylistka/

Grupa Świadoma Kobieta

 

Komentarze