postanowienia noworoczne

Nowy rok to nie tylko impreza sylwestrowa, ale i kolejne 365 dni roku. Nowy rozdział. Często mówimy: w Nowy Rok nowa ja! I tak właśnie jest. To jakby zaczynać wszystko od początku z czysta kartą, dlatego warto się do tego przygotować, żeby mniej więcej wyznaczyć sobie tor działania.

Postanowienia noworoczne to coś w rodzaju myśli, które mają być wzorem naszego przyszłego postępowania. Na przykład stwierdzam, że od Nowego Roku rzucam papierosy, albo zaczynam chodzić na siłownię, czy znajduję pracę marzeń. Postanowień i pragnień może być mnóstwo. To już zależy od ciebie czego tak naprawdę potrzebujesz i w jaki sposób je zrealizujesz. W Nowy Rok jest o tyle łatwiej, że możesz to odliczać od pierwszego dnia w kalendarzu i dążyć do tego przez kolejne 12 miesięcy.

Postanowienia noworoczne – retrospekcja

To pierwsze zadanie jakie powinnaś zrobić. Czyli usiąść i na spokojnie przemyśleć wszystko to, co do tej pory wydarzyło się w twoim życiu. Jaki miało na ciebie wpływ: czy pozytywny czy negatywny. Czy to może były postanowienia z roku wcześniejszego, które skutecznie zrealizowałaś, albo których nie udało ci się wykonać z różnych przyczyn (brak czasu, zbyt wiele na głowie, ciężkie zadanie). Właśnie na to masz teraz czas, żeby wyeliminować to czego ewidentnie nie chcesz robić, Zamień to na coś nowego, coś co ostatnio dodało ci mnóstwo radości i energii. Może chciałabyś więcej czasu poświęcać rodzinie, bo w ostatnim roku całkowicie oddałaś się pracy i znajomym, lub odwrotnie. Dobrze się zastanów, wybierz priorytety i… działaj!

 

Lista postanowień noworocznych

Drugie zadanie jest już prostsze. Wszystko to co już dokładnie obmyśliłaś, możesz teraz przelać na kartkę papieru, czyli zwizualizować swój proces myślowy (a to już coś namacalnego i ma silniejszą moc niż myśl). Zapisuj na kartce postanowienia w kolejności od tych, które są najważniejsze. Wiadomo, że różne przemyślenia i nowe pomysły przychodzą z czasem, więc później dopiszesz nowe spostrzeżenia, ale póki co zapisz to co masz w głowie, żeby nic ci nie umknęło. Najlepiej będzie jak pomiędzy punktami zostawisz sobie linijkę przerwy lub dwie, żeby móc dopisać nowe pomysły.

Gdy lista zostanie już całkowicie skompletowana możesz przystąpić do eliminacji tego co nie jest dla ciebie już tak istotne. Niektóre rzeczy mogą zajmować mnóstwo twojego czasu, dlatego nie staraj się sprostać każdemu wymaganiu. Będzie to po prostu niemożliwe i znów może ci się nie udać. Wybierz to co jest najistotniejsze i po prostu poprawi twoje życie. Na przykład: postanawiasz, że zakładasz firmę (to postanowienie ma największą wagę i pochłonie cię w zupełności), dlatego teraz dobierz do niego coś co zwiększy twoją ilość wolnego czasu (lub ci go nie zabierze). Inny przykład: rzucasz papierosy, a na ich miejsce albo poświęcasz 1h czasu na sport, albo nie. Jednym słowem zyskujesz czas, który traciłaś na palenie, albo zastępujesz te czynność czymś innym. Dodatkowo raz w miesiącu możesz zacząć odwiedzać bliskich i oddawać się kulturze (teatr, kino, książka, muzea) – to rozwijać będzie duchowo. Wszystko zależy od ciebie, na co się zdecydujesz!

 

Realizacja postanowień noworocznych

Gdy już wszystko dopniesz na ostatni guzik i będziesz pewna tego co chcesz osiągnąć, to śmiało przystępuj do realizacji postanowień od 1 stycznia i nie zrażaj się. Jeśli na początku będziesz miała werwę, a później już przestanie ci się najzwyczajniej w świecie chcieć, to nie traktuj tego jako porażki i nie przekreślaj. Możesz zrobić chwilę przerwy i wrócić do działania po odpoczynku. W tym czasie zrób coś zupełnie innego, podobnego, co przypomni ci o tym wcześniejszym postanowieniu i znów z radością przystąpisz do jego realizacji. Pamiętaj, żeby osiągnąć sukces trzeba chodzić po schodach, a nie jeździć windą! A sukces 31 grudnia będzie smakował jak najbardziej luksusowy szampan.

Autor: Agata Litwin

Komentarze