123rf

Relacja z samą sobą jest naprawdę bardzo istotna. Dlatego z wielką mocą i uporem chcę przypomnieć, że zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności powinnyśmy lubić siebie. I jak najczęściej powtarzać: kocham siebie!

Kocham siebie za to, że jestem, nie za to, co robię! Wiem, że wiele ludzi, zwłaszcza kobiet ma przekonanie związane z tym, że po pierwsze to nieładnie się kochać, bo to egoistyczne, po drugie dochodzą do wniosku, że nie mają za co siebie kochać.

Kocha się za nic! Także siebie!

Jesteś ważna! Masz z samą sobą najważniejszą relację!

Dbasz o ludzi, których kochasz? Chcesz dla nich jak najlepiej? Wybaczasz im ich błędy i zachowania? Wspierasz i motywujesz? Rozpieszczasz?

Dokładnie to samo rób dla siebie! Najlepiej wychodzą nam rzeczy, które praktykujemy.

Praktykuj dbanie o siebie i miłość własną! Taki trening będzie miał bezpośrednie przełożenie na to, jak będziesz dbała o innych.

Bo miłość się rozprzestrzenia!

Ty to ty, a twoje zachowania to twoje zachowania

Zachowania mogą być uzależnione od nastroju, choroby, umiejętności radzenia sobie z emocjami, trudnościami. Ale zachowanie nie określa ciebie. Kochasz za nic. Kochasz bez względu na to, czy przypaliłaś zupę, czy zgubiłaś klucze, zapomniałaś o ważnym projekcie, telefonie do kontrahenta, zebraniu w szkole. To są tylko zachowania. Możesz je zmienić. Masz na to wpływ. I znaczą tylko tyle, że być może miałaś gorszy dzień. Za mało o siebie wcześniej zadbałaś i z przemęczenia zadziałałaś nie tak, jakbyś chciała.

Każda z nas jest „grzeczna” tylko czasem się źle zachowuje

Czasami dlatego, że nie słucha wewnętrznego instynktu… Jednak to tylko zachowanie. Można je zmienić, a nawet czasem trzeba. I trzeba się tego nauczyć, żeby jeszcze lepiej funkcjonować.

Kochając siebie, dajemy sobie szanse do szukania rozwiązań, aby lepiej żyć – bo na to zasługujemy. Kochając siebie, mamy ochotę zadbać o siebie, swoje potrzeby, dać sobie to, co najlepsze. I taki paradoks: skorzystamy na tym my i nasi bliscy. Dbam o siebie, aby lepiej zadbać o świat. To się uzupełnia…

Co zrobić, aby siebie pokochać?

123rf

Doświadcz przejawów dbania o siebie. Uśmiechaj się do siebie w lustrze, sprawiaj sobie drobne przyjemności. Ładnie się ubierz, zrób makijaż. Poświęć sobie czas.

Zadbaj o swoje ciało na przykłąd dając mu odpocząć.

Zadbaj o swój umysł, swoją psychikę, emocje praktykując codzienne relaksacje, dbając o chwile wyciszenia i przyjemności.

Uporządkuj swój świat. Posprzątaj to, co niepotrzebne. Rozejrzyj się wokół siebie i zaaranżuj swoją przestrzeń tak, żebyś czuła się w niej dobrze.

Pozwól sobie zakończyć złe relacje. Jeśli pewne znajomości są dla ciebie krzywdzące, zacznij stawiać granice albo nawet z nich zrezygnuj. Nie bój się pustki i osamotnienia. Kiedy w twojej przestrzeni nie będzie osób, które cię ranią, zrobisz miejsce na nowe znajomości i prawdziwe przyjaźnie.

Po prostu żyj szczęśliwie!

Komentarze