alenkasm/123RF

Każda z nas doświadcza w swoim życiu momentów przeciążenia obowiązkami. Mamy poczucie, że codzienność nas wprost przytłacza. Brakuje czasu na spokojny oddech. W takich momentach przydadzą się magicznie proste sposoby na relaksację.

Mamy świadomość, że żeby żyć, potrzebujemy oddechu i pożywienia. Po prostu nie ma innej opcji, żeby nasze ciała chciały za nami podążać. I czy subiektywnie na to patrząc mamy czas, czy nie – oddychamy i znajdujemy chwile na jedzenie. Również śpimy, bo sen regeneruje i pozwala złapać energię na kolejny dzień.

Jednocześnie mamy przekonanie, że nasze umysły jakoś sobie same poradzą. Emocje będą musiały schować się w kąt, myśli będą kłębiły się w głowie. Stres, niepokój i zmęczenie zaczynają być codziennymi towarzyszami. Powodują poczucie przeciążenia i natłoku nieprzyjemnych sytuacji. A przecież nie musi tak być!

Sposoby na relaksację to sposoby na zadbanie o regenerację umysłu

Warto uświadomić sobie i wziąć tę wiedzę głęboko do serca, że tak jak nasze ciała potrzebują jedzenia i odpoczynku, tak umysł potrzebuje spokoju i wyciszenia do regeneracji. Jeśli regularnie będziemy dbały o psychiczną sferę naszej codzienności, zyskamy poczucie lekkości i dystansu do trudności, których w życiu przecież nie brakuje. Nasz wyciszony i zrelaksowany umysł odwdzięczy się bardziej kreatywnymi pomysłami, dzięki którym podniesie się jakość naszego życia! Tak naprawdę wystarczy mieć kilka swoich sprawdzonych sposobów na relaksację!

pixabay.com

Cisza

W zgiełku dnia, szumie ulicy, radia, telewizji czy nawet głosu małych dzieci trudno o skupienie. Umysł jest po prostu bombardowany wielką ilością bodźców słuchowych i wzrokowych. Potrzebuje te wszystkie informacje przeanalizować, posegregować, uporządkować. Zdecydować, które są ważne, które mniej. Tysiące myśli w głowie również powoduje przeciążenie. I w pewnym momencie przestaje nas wspierać. Jednak możemy mu pomóc! Wystarczy się wyciszyć… Odciąć od bodźców… dać swobodnie przepłynąć myślom przez głowę, nie zatrzymując się na żadnej z nich… Cisza skłania do refleksji, przynosi ukojenie, poczucie uwolnienia się od pośpiechu dnia…

Masz wreszcie czas dla siebie!

Gdzie znaleźć ciszę? W zaciszu własnego domu, nawet w słuchawkach na uszach, które odetną cię od dmowych odgłosów, na spacerze… Wyłącz telefon, radio, telewizję. Zamknij się choćby na 10 minut w oddzielnym pokoju… Właśnie tak… Powtarzaj ten rytuał codziennie!

Samotność

Poza tym, że nauczysz się odcinać umysł od nadmiaru bodźców, potrenuj również bycie ze sobą.

Do tego jest ci potrzebna… samotność. Bycie w relacji tylko ze sobą, wsłuchanie się w swoje potrzeby, analiza własnych uczuć i sytuacji, z jakich wyniknęły. Czasem potrzebujesz szybko odciąć się od tego, co dzieje się wokół ciebie, złapać dystans, odpocząć.

Samotność to stan umysłu, więc masz tu ułatwione zadanie! Samotną można być nawet w tłumie – wystarczy zacząć czytać książkę, nawet w autobusie. Od razu przenosisz się w inny świat…

pixabay.com

Rytuał

Zadbaj o własny, wyciszający rytuał. To takie zachowanie lub czynność, które pomogą ci oczyścić się z nadmiaru zmęczenia, wrażeń czy emocji nagromadzonych w ciągu dnia.

Ustal sobie miejsce, gdzie będziesz się czuła szczęśliwa i bezpieczna. To może być miejsce w twoim umyśle – przywołany z wyobraźni krajobraz z wakacji, miejsce z dzieciństwa, które kojarzy się z radością i beztroską… Wejdź w stan emocjonoalny, który kojarzy ci się z tym miejscem!

Dla wzmocnienia efektu przywołuj te emocje w określonym miejscu czy sytuacji. Na przykład w czasie aromatycznej kąpieli z pianką. Możesz zapalić kadzidełka, zapachowe świeczki czy woski. Do kąpieli dodaj zapachy. Świetnie sprawdzają się zapachy róży, lawendy, cedru, a nawet rumianku…

Jeśli jesteś szczęściarą posiadającą kominek, wykorzystuj moc i blask jego płomieni… Usiądź wygodnie z kubkiem ulubionej herbaty i po prostu obserwuj moc ognia.

Innym rytuałem może być pielęgnacja ogródka, nawet takiego z doniczek na parapecie. Dbanie o rośliny, wymyślanie nowych aranżacji i kompozycji kwiatowych również może wyciszać, odprężać i pozwala oddać się we władanie przyjemnych emocji.

Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj, żeby nadać temu znaczenie rytuału. Daj sobie czas, z uwagą rób wszystkie czynności, skupiaj się na tu i teraz… Odpoczywaj i napełniaj się dobrą energią na kolejny dzień!

Takie proste sposoby na relaksację są pokarmem dla duszy i umysłu.

 

 

 

Komentarze