fashion

Wizerunek to nasza wizytówka, codziennie jesteśmy oceniani i oceniamy innych. Żyjemy w czasach w których nasza sylwetka, ilość zmarszczek i ubrania jakie na siebie nakładamy są tematem dyskusji. Codziennie na ulicy, w sklepie, w pracy, na spotkaniu towarzyskim jesteśmy poddawani ocenie i jednocześnie oceniamy wygląd innych. Media – internet, telewizja i kolorowa prasa działają na nas z dwóch stron, inspirują nas, ale jednocześnie kreują kanony piękna.

 

Dodatkowo obecność mediów społecznościowych w naszym życiu sprawia, że często porównujemy siebie do innych, co wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie.

Ważne jest, aby umieć zachować dystans i nie pogubić się pomiędzy tym czego od siebie wymagamy, a tym, co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Wizerunek to niewątpliwie nasza wizytówka, zaczynając od zdjęcia w CV poprzez spotkanie biznesowe, a kończąc na wieczornej gali. To jak wyglądamy świadczy o tym, jak ważni jesteśmy sami dla siebie, jak bardzo słuchamy naszych potrzeb, ale przede wszystkim to ważny komunikat, który wysyłamy do otoczenia i wyraz szacunku. Jeśli jesteśmy świadomi siebie, mamy wpływ na to jak jesteśmy postrzegani.

 

Nasz wygląd a pewność siebie

 

Jako stylistka i doradca wizerunkowy zawsze staram się jak najlepiej poznać
i zrozumieć osobę, z którą będę pracowała. Jej motywy i cele. Ważne jest zrozumienie drugiego człowieka, ponieważ każdy, kto chce pracować nad swoim wyglądem
i przychodzi do mnie, ma określony powód. Moim zadaniem jest wspólne określenie celów i wyznaczenie kierunku w jakim pójdziemy. Jestem zdania, że to jak czujemy się ze sobą w środku wypływa z nas na zewnątrz i odwrotnie.

Często ta „nasza opinia” na swój temat mija się z rzeczywistością. Brakuje nam zdrowego dystansu do siebie, nie czujemy się ze sobą dobrze, ale mimo to niczego nie zmieniamy.

Nasz wygląd powinien być spójny w 100% z nami i podkreślać jakimi jesteśmy ludźmi.

Nie chodzi o to, żeby sztucznie siebie kreować, ale o to żeby nasz wygląd współgrał
z tym, kim jesteśmy. Ma nas reprezentować zanim zdążymy zamienić z rozmówcą pierwsze zdanie.

 

Od czego zacząć?

 

Inwestowanie w swój wygląd to proces, który powinien trwać nieprzerwanie i należy go dobrze przemyśleć. Zastanów się jak wyglądasz dziś, a jak chciałabyś wyglądać.
Z pewnością masz wokół siebie osoby którym ufasz, zapytaj ich co myślą na temat Twojego wyglądu i stylu. Zbierz informacje pozyskane od otoczenia i zestaw je ze swoimi przekonaniami. Jeśli jesteś gotowa na zmianę, pokażę Ci w kilku krokach, jak rozpocząć pracę nad swoim stylem.

Szafa to jednak nie wszystko, na nasz wygląd wpływa przede wszystkim kondycja ciała, skóry, kolor włosów i odpowiedni makijaż. Zanim zaczniesz inwestować
w garderobę, zastanów się czy jest coś nad czym chciałabyś popracować. Czasem zmiana koloru włosów i odpowiednio dobrany make up, sprawiają że czujemy się piękniejsze, a co za tym idzie rośnie nasze poczucie własnej wartości. Jeden z moich ulubionych stylistów, mawia że „najważniejszy jest wsad” i to jest prawda. Skup się na podkreśleniu swoich walorów a nie na maskowaniu wad. Najpiękniejsza kreacja nie będzie wyglądała na nas dobrze, jeśli my same nie będziemy czuły się pewnie w swoim ciele.

 

„Styl to sposób wyrażenia kim jesteś bez potrzeby mówienia” – Rachel Zoe

 

Podpisuje się pod tym zdaniem obiema rękoma. Praca nad stylem to proces – POZNAJ SIEBIE, przeanalizuj swoją sylwetkę. Zastanów się w czym się lubisz i dlaczego, określ jaki sygnał chcesz wysyłać światu. Obserwuj otoczenie i staraj się inspirować tym, co budzi w Tobie zachwyt. Nie, nie chodzi o to żebyś stała się niewolnicą mody, ale żebyś umiała znaleźć w całej masie proponowanych nam rzeczy, to co Cię definiuje
i pokazuje kim jesteś. Obserwacja świata sprawia, że stajemy się bogatsi, ale pozostajemy sobą.

kobieta piękny wygląd

 

Mądre inwestowanie to…

 

Wybieranie tych rzeczy, które będą dobrze wykonane i zostaną z nami na lata, nie tracąc na swej atrakcyjności. Cała przygoda, z inwestowaniem w naszą garderobą zaczyna się w szafie, którą należy dokładnie przejrzeć. Każda garderoba powinna być budowana na bazie, czyli zestawie ubrań, które są ponadczasowe i będą nam długo służyć. Warto też zaprzyjaźnić się z dobrą krawcową, która da naszym rzeczom nowe życie. Wyprzedaże, outlety i second – handy  to okazje i miejsca, w których za mniejsze pieniądze możemy znaleźć piękne rzeczy. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się czy ta rzecz jest Ci naprawdę potrzebna, czy w 100% odpowiada Twojemu stylowi. Jeśli tak, upewnij się czy możesz ją zwrócić i na spokojnie przymierz ją jeszcze raz w domu. Każde zakupy zaplanuj i zawsze miej listę rzeczy, które postanowiłaś kupić, to skróci czas zakupów i być może uratuje Cię od nabycia zbędnych rzeczy. Twój portfel będzie pełniejszy, a Ty nie będziesz miała poczucia źle zainwestowanych pieniędzy.

 

Inwestycja w siebie to również inwestycja w ludzi, którzy pomogą Ci osiągnąć Twoje cele. Zastanów się kto jest Ci potrzebny, żeby zrealizować to do czego dążysz lub o czym marzysz. Nikt nie jest dobry we wszystkim, dlatego warto wspierać się kompetencjami specjalistów z danej dziedziny. Dzięki nim nasza inwestycja w siebie przyniesie nam realne efekty.

 

Autor:

 

Paulina Grzechnik – doradca wizerunkowy oraz osobista stylistka. Moda to moja pasja. Uczę kobiety, jak poprzez odpowiedni dobór stroju wyeksponować to, co w nich najpiękniejsze.

Wspólnie ze mną odkryjesz swój indywidalny styl i podkreślisz swoją wyjątkowość.
W stylizacjach lubię łączyć klasykę
z nowoczesnością, a ubrania są dla mnie jedynie formą wydobycia z człowieka wewnętrznego piękna. Moim działaniom przyświeca słynne hasło, że „Moda przemija, a styl pozostaje”. Prowadzę warsztaty dla kobiet i jestem autorką min. projektu „Moda nie zna wieku”.

Komentarze