kwiat kobiecości

W sobotę, w nieprzypadkową datę 26.05, a zatem Dzień Matki, odbył się panel ekspertów z inicjatywy organizacji Kwiat Kobiecości. W dyskusji wzięli udział eksperci specjalizujący się w różnych aspektach kobiecego zdrowia, m.in. nasza redakcyjna koleżanka – dietetyk Monika Prześlakowska.

 

Hasłem przewodnim panelu było to, jak kobiety powinny dbać o swoje zdrowie, a wokół tego tematu promowana była profilaktyka raka szyjki macicy. Wśród ekspertów pojawili się także prezes Organizacji Kwiat Kobiecości – Ida Karpińska, ginekolog dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, coach Monika Słupska i przedstawiciel firmy medycyny estetycznej Łukasz Wycisło.

Czym jest Organizacja Kwiat Kobiecości?

Organizacja Kwiat Kobiecości skupia wokół siebie kobiety, które walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Postanowiły one wspierać kolejne kobiety, które chorują lub mogą zachorować na ten nowotwór. Dzięki swojemu doświadczeniu były w stanie jasno określić jakiego wsparcia potrzebuje kobieta, która właśnie dowiaduje się o swojej chorobie. Towarzyszą kobietom w trudnych chwilach, ale chcą je wspierać od samego początku, a przede wszystkim kłaść nacisk na profilaktykę.

Profilaktyka gwarancją na wyleczenie

Prezes Organizacji Kwiat Kobiecości, Ida Karpińska, podczas panelu powiedziała bardzo ważne zdanie: „Żyję, ponieważ regularnie, co roku wykony cytologię”. I my kobiety powinnyśmy robić to badanie regularnie. A kampania „Weź się zbadaj” nieustannie nam o tym przypomina. Dlaczego to takie ważne? Bo wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje 100% gwarancji na wyleczenie. Nie 20%, nie 60%, ale 100%! A jeśli możemy czemuś przeciwdziałać, to powinnyśmy z tej możliwości korzystać.

5 kobiet dziennie słyszy diagnozę

Polska nie słynie z dobrej profilaktyki raka szyjki macicy, ale nie dlatego, że nie mamy odpowiednich badań, ale dlatego, że my kobiety z nich nie korzystamy. Ponad 2000 kobiet słyszy rocznie diagnozę „ma Pani raka szyjki macicy”. Obniżmy te statystyki! Więcej niż połowa kobiet, u których zdiagnozowano wspomniany nowotwór, umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Wynika to też z niskiej świadomości kobiet, że wirus HPV praktycznie w 100%, jest odpowiedzialny za wystąpienie raka szyjki macicy. Nie dajmy się! Możemy uniknąć tej choroby, możemy z nią wygrać – wykonujmy badania cytologiczne!

Kto jest narażony na raka szyjki macicy?

Nie ma nic gorszego niż bezczynność. Dlatego co roku, każda kobieta po 25. roku życia powinna wykonywać cytologię. Do tego warto zrobić także usg dopochwowe, usg piersi i u kobiet po
35. roku życia mammografię. Szczególnie narażone są kobiety, u których w rodzinie występowały już nowotwory jajników, czy piersi. Takie panie powinny rozważyć wykonanie testów pod kątem mutacji genu BRCA1 albo zbadać poziom markerów nowotworowego CA125 i HE4 nazywanym testem ROMA.

kwiat kobiecości

Kiedy zacząć dbać o siebie?

Już! Nie od poniedziałku, nie od jutra. To co musimy zrobić, to zacząć dbać o siebie już dziś. Zapisać się na odpowiednie badania, regularnie sprawdzać morfologie, dbać o swoją dietę, podejmować aktywność fizyczną i planować swój odpoczynek. Zmęczona kobieta, a zwłaszcza mama, to nieszczęśliwa kobieta. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk powiedział: „Idealnie byłoby pracować 8 godzin, odpoczywać 8 godzin i spać 8 godzin. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, ale chodzi o wyciągnięcie głównego przekazu z tej wypowiedzi. Nie zaniedbujmy swojego zdrowia brakiem odpoczynku!

Gdzie szukać pomocy?

Pomocy szukajmy u specjalistów i organizacji, które zrzeszają takich specjalistów. Nie ufajmy wujkowi „Google”, nie pytajmy innych na forach, nie leczmy się w internecie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, coś nas niepokoi, to idźmy do specjalisty. Poradźmy się ginekologa, jeśli mam jakieś problemy dotyczące miejsc intymnych. Zapytajmy dietetyka jak się odżywiać, jeśli widzimy, że dotychczasowa dieta nam nie służy. Podpytajmy fizjoterapeutę lub trenera jak ćwiczyć, jeśli nie wiemy jak zacząć. Specjaliści naprawdę chcą nam pomóc i być przy nas w trudnych chwilach. Oni najlepiej będą wiedzieli jak nas poprowadzić. Skrócie swoją ścieżkę do rozwiązania problemu i zadbajcie o swoje zdrowie już dziś!

Jeśli ktoś miałby ochotę obejrzeć całą konferencję to link dostępny jest tutaj:

https://www.facebook.com/kwiatkobiecosci/videos/1713513018686122/

Komentarze