pixabay.com

Co każda kobieta umieć powinna? Och! Pewnie na wymienienie wszystkich niezbędników zabrakło by miejsca na tym portalu! Pewne wątpliwości może również wzbudzać słówko „powinna”, bo to, co dla jednej osoby jest wytyczną dobrego zachowania i świadczy o życiowych umiejętnościach, dla kogoś innego wcale takie być nie musi.

Właśnie dlatego, żeby nie skupiać się na wyliczaniu tysiąca drobiazgów (nie) zbędnych w życiu kobiety zastanówmy się nad tym, co kobieta umieć powinna, żeby jej życie było spełnione, wartościowe i po prostu udane.

Nie bądź dziewczynką z zapałkami!

Czy jest ktoś, kto nie zna bajki o małej, biednej dziewczynce, która chciała ogrzać się w cieple jednej zapałki? Wzbudzała litość, żal, pojawiał się smutek z powodu tego, jak potraktował ją los… Przez wiele lat współczułam małej sierotce, która tak bardzo chciała żyć… Zastanawiając się kiedyś nad tym, w jaki sposób często ucieka nam czas, który poświęcamy na nieistotne drobiazgi, jak marnujemy swoją energię i życiowy potencjał biorąc udział w błahych sporach, projektach bez przyszłości, pomyślałam o dziewczynce z pudełkiem zapałek w ręku. Te zapałki to była jej energia. Zapalając po jednej zapałce nie była w stanie uzyskać zaplanowanego efektu. Ogień zbyt szybko gasł…

Czy nie jest podobnie z nami, kiedy życie spala nam się w tysiącu „powinnam”?

Może lepiej skupić się na kilku ważnych obszarach swojego życia i wygenerować własny wulkan energii?

Życiowe przekonania

Takimi agregatami energii są nasze przekonania. Te wszystkie „muszę”, „powinnam”, „trzeba”, „tylko ja mogę to zrobić” – i pewnie czasem masz rację, ale… nie zawsze!

Oto lista 4 rzeczy, które każda kobieta umieć powinna:

pixabay.com

Miej świadomość wpływu na swoje emocje i zachowania

Tak! Masz na nie wpływ! To nie ktoś cię zdenerwował, tylko ty sama zdenerwowałaś się z powodu czyjegoś zachowania. To nie ktoś z autobusu ani nie szef spowodował, że masz zły dzień. Sama jesteś za to odpowiedzialna. Nie masz wpływu na sytuację, ale masz wpływ na to, jak ją potraktujesz, co sobie wtedy pomyślisz, jakie uczucia to w tobie wywoła. Masz wpływ na to, czy będziesz „nakręcać się” sytuacją, czy ją obrócisz w żart, czy się do niej zdystansujesz.

Chroń swoje zapałki! Jesteś zbyt cenna, żebyś pozwoliła się sterować sytuacjom i ludziom. Przejmij kontrolę i ty decyduj, czy sytuacja warta jest twojej uwagi i energii!

Naucz się odpuszczać

„Muszę o wszytko zadbać sama” – to taki mit, przekonanie, któremu ulega wiele kobiet. Miło jest być super kobietą, zaradną, samodzielną, podejmująca decyzje, które wszystkim odpowiadają… To również pułapka, w którą same się wpędzają. Bo za dużo na siebie biorą obowiązków i po prosu brakuje czasu i sił na odpoczynek. A ludzie wokół przyzwyczajają się, że i tak za nich wszytko zrobisz, więc tracą motywację do podejmowania własnych obowiązków. I do tego inni wcale nie okażą ci takiej wdzięczności, jakiej oczekujesz. A tak przy okazji – wyręczając na przykład dzieci – nie nauczysz ich samodzielności w życiu. A chyba chodzi o to, żeby umiały o siebie się zatroszczyć mądrze, nie tak jak nasza dziewczynka z bajki? Bądź dla niech przykładem! Odpuszczaj, przekazuj i dziel obowiązki. Zaprocentuje to i w twoim życiu i twoich bliskich.

Wiedz, że nie wiesz wszystkiego

„Bo on to powinien zachować się tak i tak”. Dokładnie wiesz, co ktoś powinien zrobić, powiedzieć? Ups, to masz problem! Jeśli będziesz oczekiwać, że ludzie będą żyć według twoich wytycznych, twoich poglądów, twojej wizji, to stracisz mnóstwo energii na złoszczenie się, że oni tego nie robią! Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, każdy ma prawo widzieć świat inaczej, oczekuje innych rzeczy, słów, gestów… Ten ktoś przeważnie nie robi tego przeciwko tobie, ale dla siebie, bo ma swój obraz tego, jak chce żyć. Może lepiej poznać jego punkt widzenia, a nie upierać się przy swoim?

Naucz się kochać siebie!

Punkt ostatni, ale najważniejszy!

Umiejętność samozadowolenia, chwalenia siebie, uważania siebie za osobę ważną – jest bezcenna! Stań przed lustrem i uśmiechnij się do siebie. Popatrz na siebie z troską, czułością, zainteresowaniem i miłością. W końcu spędzasz ze sobą całe życie! Doceń siebie, swoje zalety, umiejętności, cechy. Zadbaj o czas dla siebie, o swoje pasje… Dzięki temu będziesz miała siłę a twoje pudełko z zapałkami zawsze będzie pełne.

Komentarze