ogródek z ziół

Czy chciałabyś się znaleźć w pachnącej kuchni pełnej zdrowych ziół, które każdej potrawie dodadzą cudownego aromatu? O tak. Brzmi wspaniale. Jak idealne miejsce w którym tworzymy potrawy nie tylko dla siebie, ale również dla całej rodziny. Ogródek z ziół? Nic prostszego! Chwilę która później będzie trwać i kwitnąć.

Do wykonania takiego ogródka potrzebować będziesz odpowiednich produktów. Znajdź w kuchni miejsce, które każdego dnia jest najlepiej nasłonecznione i stwórz wokół niego odrobinę wolnego miejsca. Gdy już wszystko przygotujesz możemy zabierać się do pracy. Przyjemnej pracy.

Ogródek z ziół: potrzebne materiały

Będziemy potrzebować materiałów ogrodniczych takich jak:

– doniczki,

– podstawki pod doniczki,

– spryskiwacz z wodą,

– ziemia do roślin balkonowych,

– nasiona ziół lub gotowe zakwitnięte rośliny.

Doniczki mogą być długie prostokątne, w których zasadzisz więcej niż jedno zioło, lub małe i okrągłe przeznaczone do pojedynczego zasiewu. Wybór zależy już od ciebie. Ja sugeruję dwie lub trzy długie doniczki. Ponieważ łatwiej będzie ci zagospodarować kuchenną przestrzeń i dbać o rośliny (podlejesz wszystkie zarazem i nie będziesz się o nic martwić). Spryskiwacz z wodą potrzebny ci będzie do codziennej pielęgnacji ziół (żeby dodać im odrobinę świeżej bryzy). Nasiona z ziołami jakie możesz kupić: bazylia, mięta, rozmaryn, pietruszka, szczypiorek, itd. Możesz również posadzić jeden krzak truskawek, poziomek, czy małe koktajlowe pomidorki. Co tylko chcesz. Zanim jednak zdecydujesz się na inne rośliny na przykład bardziej tropikalne, które sadzi się w szklarniach, to pamiętaj żeby dowiedzieć się jakiej temperatury potrzebują i jak długo powinny znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Z reguły optymalna temperatura to od 20 – 25 stopni. Zawsze możesz sama stworzyć małą szklarnie. Wykorzystaj do tego dużą plastikową butelkę. Utnij ją w połowie i przykryj nasiona. Możesz regulować dopływ powietrza za pomocą nakrętki lub zrobić małe dziurki w butelce.

ogródek z ziół

Jak zrobić domowy ogródek z ziołami?

Nasiona:

Doniczki dziurkujemy od spodu, żeby ziemia mogła chłonąć wodę z podstawki. W ten sposób będziemy podlewać nasze zioła – korzenie będą miały szybszy dostęp do wody. Do doniczek wsyp ziemie (lekko ją spryskaj wodą, żeby była wilgotna). Następnie zasadź różne nasiona w równych odstępach od siebie (w przypadku prostokątnych doniczek) lub w jednej doniczce jeden rodzaj zioła. Spryskaj wodą. Zasyp nasiona niewielka ilością ziemi i znów spryskaj wodą. Daj pod doniczkę podstawkę i postaw przy oknie w nasłonecznionym miejscu (dziennie rośliny potrzebują około 5h słońca). Codziennie spryskuj ziemie wodą, ponieważ wilgoć jest idealnym środowiskiem w którym rośliny mogą zakwitnąć.

Podpisz swoje zioła przyklejając na doniczkę kartki z podpisem (jaki to rodzaj zioła). Lub zrób małe chorągiewki. Użyj do tego wykałaczki i kartki papieru. Na kartce papieru napisz nazwę zioła przebij ją wykałaczką i wbij w ziemie.

Rośliny:

W sklepie możesz również kupić gotowe, już zakwitnięte rośliny i od ręki masz ogródek z ziół. Jest to dużo szybszy sposób. Postępuj jak w przypadku nasion. W miejsce, w które wsypywane były nasiona wystarczy, że zasadzisz roślinę i gotowe.

Autor: Agata Litwin

Komentarze