suche dłonie

Kiedy na zewnątrz cały czas mamy do czynienia z niską temperaturą, nasze dłonie są szczególnie narażone na przesuszenie,  a pozbawione właściwej ochrony i odpowiedniego nawilżenia dłonie stają się czerwone i popękane. Zastanówmy się jak możemy temu zapobiec.

Oczywistą rzeczą wydaje się nam regularne natłuszczanie rąk poprzez smarowanie ich kremami, najlepiej po myciu rąk i przed wyjściem na zewnątrz. Dobry krem do rąk powinien przede wszystkim: hamować utratę wody z naskórka, odżywiać skórę oraz stanowić ochronę przed utratą ciepła. Kosmetyk do rąk powinien odbudowywać warstwę hydrolipidową skóry, dlatego dobrze, kiedy zawiera substancje nawilżająco-ochronne oraz łagodzące, np.: wazelinę, glicerynę, silikony, alantoinę czy też aloes.

pixabay.com

W większości przypadków samo smarowanie dłoni nie poprawia jednak wystarczająco ich nawilżenia, dlatego pomoże tutaj peeling dłoni. Złuszczy martwy i zrogowaciały naskórek oraz przygotuje skórę do dalszych zabiegów. Domowy peeling można wykonać poprzez zmieszanie gruboziarnistego cukru, np. brązowego, z kilkoma łyżkami oliwy oliwek, miodu i soku z cytryny. Cukier można zastąpić także solą morską, zmielonymi płatkami owsianymi czy fusami z kawy.

Następnie warto natłuścić dłonie olejem arganowym, kokosowym lub masłem kakaowym. Tak przygotowane dłonie zdecydowanie lepiej będą wchłaniały stosowane na co dzień kremy do pielęgnacji rąk.

olej kokosowy

Pamiętajmy również o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. W ten sposób wpływamy nie tylko na nawilżenie dłoni, ale całego naszego ciała.

Autor: Kinga Koziorowska

Komentarze