Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Sprzątamy domy, szykujemy prezenty, spotykamy się z najbliższymi. Gwiazdka! To słowo ma w sobie świąteczną moc… To pretekst do pogłębiania więzi. To czas na pokazanie dziecku, jak dbać o relacje

Bo w świętach chodzi o coś znacznie ważniejszego niż posprzątanie i udekorowanie domu, przygotowanie pachnących potraw, ubranie zielonej choinki, wybranie i zapakowanie prezentów, podążanie śladami tradycji. Tak naprawdę te czynności są tylko pretekstem i sposobem na naukę i rozwój tego, co według mnie najważniejsze. Dziecko z tych świątecznych lekcji dowiaduje się, kim jest, czym są relacje między członkami rodziny, czym jest bliskość. Taka nauka zdobyta podczas świąt stanowi posag na całe życie.

Zadbajmy o rodzinność

Okres świąt to czas, gdy wszyscy członkowie rodziny są obecni. Dziecko ma wtedy okazję dowiedzieć się poprzez obserwację i własne odczucia, co znaczy rodzina. Czy rodzina to radość, poczucie bezpieczeństwa, czy też strach i niezadowolenie? Dziecko bada również, co znaczy relacja między mamą i tatą. Uczy się, jak mężczyzna powinien traktować kobietę, a kobieta mężczyznę. W czasie świąt może także odkryć, czym jest współpraca między członkami rodziny, jak sobie radzić ze stresem i działaniem pod czasową presją. Każda rodzina nadaje inne znaczenie opisanym pojęciom, ma inną historię i doświadczenia. Warto jednak wiedzieć o tym, jaką unikalną wiedzę przekazujemy naszym dzieciom między wierszami, a w kontekście świątecznym nawet między kolędami! Warto zadbać o to, by ta wiedza była rzeczywiście przekazywana w zgodzie z nami. Jeśli ważną dla nas wartością jest np. szacunek, który chcemy jednocześnie przekazać dziecku okazujmy go córce lub synowi. Pamiętajmy, że dzieci w największym stopniu uczą się przez przykład.

Gwiazdka i tradycja

pixabay.com

Cyklicznie czekamy na gwiazdkę. Coroczna powtarzalność pewnych rytuałów daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Tworzy pewne ramy, które malec w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem przeniesie do swojej rodzinnej tradycji. W czasie świąt możemy przekazać dziecku wiedzę dotyczącą kulturowych i rodzinnych rytuałów. Wyjaśnić, że świętujemy w taki sposób od ponad dwóch tysięcy lat. Opowiedzieć o zwyczaju 12 potraw, sianku pod obrusem i wolnym nakryciu dla samotnego i spragnionego gościa. Z pewnością historia o dalekiej Laponii, świętym Mikołaju i świątecznym drzewku również wzbudzi zainteresowanie dziecka. Pokaże jak ważne jest dbanie o innych. Również wspólne kolędowanie – nauka śpiewu i historii w jednym jest wspaniałym sposobem na doświadczanie radości i bliskości. W czasie Świąt Bożego Narodzenia możemy także przekazać dziecku nasze rodzinne sekrety!. Pokazać, jak przygotowujemy tradycyjną rodzinną potrawę, zapoznać ze sztuką własnoręczne przygotowywanych kartek, ozdób choinkowych. Córka lub syn z pewnością ucieszy się z zasłyszanej opowieści o naszych świątecznych wspomnieniach z okresu dzieciństwa.

Świąteczne poznawanie siebie

Tego, co najważniejsze uczymy się podczas codziennych obowiązków. Również świąteczne przygotowania: sprzątanie, zakupy, pieczenie, gotowanie, ozdabianie jest okazją i pretekstem do nauki. Dziecko w czasie „takiej lekcji” uczy się inicjatywy, współdziałania, samodzielności i odpowiedzialności. Dowiaduje się także, że jest istotnym członkiem rodziny, który ma swój udział we wspólnych przedsięwzięciach. W ten sposób buduje nie tylko indywidualną tożsamość (ja potrafię, ja mogę, ja próbuję), ale także tożsamość rodzinną (my robimy, działamy, tworzymy). Każda zaś z nich jest niezbędnym filarem zdrowej i silnej psychicznie osoby.

Justyna Kuczmierowska

Justyna Kuczmierowska

Justyna Kuczmierowska – psycholog, psychoterapeuta, doradca ds.niepłodności. Prowadzi konsultacje indywidualne i warsztaty grupowe oraz wykłądy i konferencje poświęcone niepłodności. Założycielka Fundacji Instytut Nadziei wspierającej osoby zmagające się z niepłodnością.

www.spelnionezycie.pl

 

 

Komentarze