pixabay.com

W dobie fast fashion niezwykle łatwo stać się ofiarą mody. Marki odzieżowe wprowadzają nowe kolekcje, nie raz na sezon, lecz nawet co miesiąc, proponując piękne, przyciągające uwagę, ubrania. Wszystko po to, by wyrobić w nas potrzebę kupienia nowej rzeczy, bycia na topie, bycia trendy…

Niestety coraz więcej ludzi staje się fashion victims, kupują za dużo, za często i tylko dlatego, że coś jest modne. Chcą zamanifestować strojem swą oryginalność, a paradoksalnie, stają się częścią tłumu ślepo podążającego za trendami. Jak się przed tym ustrzec?

Od fashion victim dzieli Cię 5 kroków!

Krok pierwszy – znajomość swojej sylwetki

Przede wszystkim musisz wiedzieć jaką masz figurę. Klepsydra, prostokąt, koło, trójkąt, a może odwrócony trójkąt? Jakim typem sylwetki jesteś? Stań przed lustrem i oceń, gdzie skupia się ciężar Twojego ciała, który punkt Twojej sylwetki jest najwęższy…

Nie ufasz swemu oku? Weź do ręki centymetr i zmierz się – wówczas wszystko będzie jasne. Znajomość własnej sylwetki pomoże Ci dobrać odpowiednią stylizację, taką, która podkreśli Twoje atuty i jednocześnie ochroni przed nieudanymi zestawieniami. Dzięki tej wiedzy na przykład nigdy nie kupisz super modnych bluzek z hiszpańskim dekoltem, ponieważ będą zaburzać proporcje Twojej sylwetki.

pixabay.com

Krok drugi – znajomość typu kolorystycznego

Poza tym dobrze byłoby, abyś wiedziała jakim typem kolorystycznym jesteś? Chłodnym latem, kontrastową zimą a może czystą wiosną? Określenie typu kolorystycznego ułatwi Ci wybieranie tylko takich kolorów, w których wyglądasz pięknie, nawet bez makijażu. Niestety analizy kolorystycznej nie przeprowadzisz sama w domu, proponuję więc skorzystać z usług wykwalifikowanej kolorystyki-stylistki. I uwierz mi, już nigdy kupisz niezwykle modnej szmaragdowej sukienki, tylko dlatego, że to kolor sezonu.

Krok trzeci– świadomość siebie

Jak chcesz, by ludzie Cię odbierali? Jaki wizerunek kreujesz, bądź chcesz wykreować? Nie to, jak mówimy i co mówimy, lecz to, jak wyglądamy ma największy wpływ na nasz odbiór. Warto więc zastanowić się: kim jesteśmy, jakie mamy wartości i priorytety, jakie stanowisko zajmujemy, jaki mamy status społeczny i w rezultacie jak chcemy wyglądać. Nasz wizerunek powinien być wypadkową tych wszystkich elementów.

Ubiór ma wyrażać naszą osobowość, podkreślać indywidualizm i oryginalność. W danej stylizacji mamy czuć się sobą, w przeciwnym wypadku staniemy się przebraną w trendy fashion victim.

Krok czwarty – znalezienie stylu

Ktoś może powiedzieć, że trudno być oryginalnym w czasach, kiedy mnóstwo ludzi kupuje w sieciówkach i w konsekwencji posiada te same ubrania. Owszem, ale zestawienie tych ubrań może być diametralnie inne. Nie polecam tworzenia stylizacji z trendów od stóp do głów, chyba, że marzysz o tym, by wyglądać jak manekin z sieciówki. Stylowa i modna stylizacja powinna łączyć rzeczy z Twojej szafy z tymi, nowo zakupionymi – jeden, maksymalnie dwa elementy. Kiedy ubierzesz się w super modny kombinezon, do tego założysz trendowe botki, torebkę w modnym kolorze i futerko, które jest „must have” sezonu, to chyba sama czytając ten opis dostrzegasz co się dzieje.

pixabay.com

Gdzie jest Twój styl w tym wszystkim? Gdzie jesteś Ty? Nie możesz być w jednym sezonie zdeklarowaną fanką hippie, a w następnym żarliwą wyznawczynią smart casual. Spójrz na to, co masz w szafie, zobacz jakich ubrań jest najwięcej i jakie nosisz najczęściej. To właśnie te ubrania tworzą Twój styl i tego się trzymaj!

Krok piąty – baw się trendami

Ludzie popadają w wir zakupów, wydają mnóstwo pieniędzy na trendowe ubrania, które noszą tylko wtedy kiedy są modne. Brak im świadomości, że moda to gra, to zabawa. I nic więcej. Tylko ten, kto zna zasady tej gry może się dobrze bawić, a tym samym dobrze wyglądać. Musimy odróżnić pojęcie „bycia modnym” od „stylowo ubranym”. Zastanów się, dlaczego chcesz kupić nową rzecz, czy dlatego, że pasuje do Twojego stylu czy powodem jest fakt, że świetnie wyglądała w kolorowym piśmie i została okrzyknięta trendem sezonu? Nie daj się zwieść sloganom reklamowym, pięknym witrynkom sklepowym.

Kupuj to, co pasuje do Ciebie i do Twojej osobowości.

Wspaniale to ujął Gianni Versace: „Nie pędź za trendami, nie pozwól by moda Tobą zawładnęła. To Ty decydujesz o tym, kim jesteś, co chcesz wyrazić przez swój sposób ubierania, jaką życiową drogę pokazać.”

Po prostu, traktuj ubrania zadaniowo, one mają wyrażać Ciebie, nigdy odwrotnie.

Autor:

Karolina Kaca

 

 

 

 

 

Karolina Kaca – stylistka z pasji i wykształcenia, fanka kobiecych stylizacji, stała bywalczynią pokazów mody oraz urodzona optymistka. Swoją wiedzę zdobywała kształcąc się w Łodzi, Krakowie i Warszawie. Ubiera Polki, pisze artykuły dla portali modowych i lifestylowych, udziela wywiadów w regionalnej prasie, telewizji i radiu, prowadzi warsztaty na eventach branżowych.

https://www.facebook.com/kacaubiera

www.kacaubiera.pl

Komentarze