Justyna Kuczmierowska spełnioneżycie

Czy doświadczenie niepłodności ogranicza udane życie? Co zrobić, żeby tak się nie stało? Nasza rozmowa z Justyną Kuczmierowską, współautorką książki „Nadzieja na nowe życie” (pozostałe autorki to : Joanna Kwaśniewska i Agnieszka Doboszyńska) i organizatorką konferencji „Od niepłodności do spełnionego życia”

Justyna jest psychologiem, sama doświadczyła bólu niepłodności i teraz wykorzystując swój potencjał wiedzy i własnych doświadczeń pomaga odzyskać nadzieję innych parom.

– Justyna, za Tobą dwa duże przedsięwzięcia: wydanie książki i zorganizowanie Konferencji o nazwie niosącej wiele nadziei „Od niepłodności do spełnionego życia”. To był event na dużą skalę, z rozgłosem medialnym w tle. Pamiętam, że pojawiłaś się w telewizji śniadaniowej, były audycje radiowe. Na sali znakomici prelegenci rozwiewający wątpliwości medyczne i nie tylko osób czekających na dziecko. Konferencja była nagrywana i na stronie www.spełnionezycie.pl cały czas można do niej wrócić, obejrzeć interesujące fragmenty. Skąd pomysł i energia na realizację?

Justyna Kuczmierowska – Od lat wspieram osoby doświadczające niepłodności poprzez organizowanie konferencji, prowadzenie warsztatów psychologicznych i grup wsparcia oraz poprzez konsultacje indywidualne, pracę terapeutyczną. Istotnym elementem są też działania medialne mające na celu zmianę w myśleniu społecznym o problemie niepłodności. Nasze działania bazują również na popularno-naukowych publikacjach dotyczących tematu niepłodności.

Ostatnio te wszystkie elementy przybrały nową formę – Fundacji Instytut Nadziei, który ma właśnie przynosić nadzieję osobom zmagającym się z trudnościami w poczęciu. A wszystko zaczęło się, jak powiedziałaś – razem z mężem doświadczyliśmy przedłużających się starań o dziecko, a potem spotkałam Agnieszkę Doboszyńską, z którą razem zdecydowałyśmy się wspierać osoby będące w tej trudnej sytuacji życiowej. W pracy wykorzystuję swoje doświadczenie zawodowe i osobiste – to bardzo dobre połączenie :-).

Przed wszystkim chcę pokazać osobom doświadczającym niepłodności, że nie są i nie muszą być w tych trudnościach same, że są inne osoby, które przeszyły, przechodzą to trudne doświadczenie. Staram się też tworzyć różnego rodzaju szanse, inicjatywy, gdzie osoby zmagające się z niepłodnością mogą uzyskać realną pomoc, dobre słowo i zrozumienie. Kładę również duży nacisk w mojej pracy na to, że trudność w poczęciu zawsze dotyczą pary i, że to para powinna poddać się diagnostyce i leczeniu, a nie tylko kobieta.

I dzielę się z innymi niesamowicie ważną perspektywą patrzenia na kłopoty z płodnością pokazując, że zależą one od wielu różnych czynników – nie tylko tych medycznych i związanych ze zdrowiem i fizjologią, ale także tych związanych z dietą, poziomem stresu, bezpieczeństwa, spełnieniem w relacji małżeńskiej, przeżywanymi emocjami, zadowoleniem z pracy, doświadczeniami związanymi z ciążą, porodem i macierzyństwem itp.

pixabay.com

– Teraz rozpoczęłaś kolejny etap swojego projektu, będącego pokłosiem Konferencji, czyli cykl webinariów. Za nami pierwszy, dotyczący zdrowego odżywiania. Osoby leczące niepłodność szukają sposobów na to, jak odpowiednio się odżywiając mogą wspomóc swoją płodność. Ponieważ jednak niepłodność to problem wieloaspektowy, wiem, że z pewnością pojawią się i inne tematy. Możesz nam uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, co jeszcze planujesz?

Justyna Kuczmierowska – Bardzo się cieszę z cyklu webinarium. Pamiętam, jak dziś, jak mnie ten pomysł olśnił pewnego dnia. Mam wrażenie, że jest to bardzo dobry sposób dzielenia się z dużą liczą osób potrzebujących rzetelną wiedzą, bez konieczności wychodzenia z domu. Bo tak naprawdę siedzisz sobie z mężem na kanapie przed Wami na stoliku (nie na kolanach, by nie przegrzewać jąder) komputer i słuchasz know-how, wskazówek specjalistów w temacie niepłodności, masz możliwość zadania anonimowo pytań i uzyskania na bieżąco odpowiedzi. W obliczu tego, jak delikatnym i intymnym problemem są przedłużające się starania o dziecko wydaje się to strzał w dziesiątkę.

Bo wiesz cały czas szukam mądrych, dobrych i skutecznych sposobów docierania do tych, którzy pragną zostać rodzicami, a im się to nie udaje. Najbliższe webinarium będzie poświęcone wciąż zaniedbywanej tematyce niepłodności męskiej. Przez lata zwykło się uważać, że jeśli para nie ma dzieci to wynika to z kłopotu żony. Dziś już jesteśmy znacznie mądrzejsi i wiemy, że czynnik kobiecy i męski tak samo należy brać pod uwagę w trakcie procesu diagnostyki niepłodności. My specjaliści w temacie to wiemy, ale jeszcze nie wszyscy pacjenci to wdrożyli w życie.

Najbliższe spotkanie z dr n.med Radosławem Maksymem, andrologiem, ginekologiem myślę, że wniesie dużo dobrego, bo webinarium będzie dotyczyć przyczyn i patogenezy męskiej niepłodności oraz możliwości niefarmakologicznej oraz farmakologicznej optymalizacji męskiej płodności. Przyznasz, że to ciekawe ujęcie tematu?

– Zdecydowanie! A jak uważasz, czy wystarczy kierować wsparcie i wiedzę tylko do kobiet i par już doświadczających niepłodności, czy może należałoby ze względu na złożoność problemu motywować ludzi do… profilaktyki płodności?

Justyna Kuczmierowska – – Wspieranie osób doświadczających niepłodności to ważne i potrzebne zadanie. Ale również celem naszych fundacyjnych działań jest, jak powiedziałaś profilaktyka kłopotów z poczęciem. Wiemy dziś, że na płodność wpływa wiele czynników. Niektóre z nich zależą od naszych decyzji, zachowań, trybu i stylu życia. Świadomość tych relacji między naszych zachowaniem a zdrowiem daje szansę wyboru i podjęcia, wierzę dobrych, odpowiedzialnych decyzji.

Warto też mieć świadomość, że przekaz płynący ze świata: możesz mieć wszystko, co chcesz, mówisz masz, zadbaj najpierw o karierę, a rodziną zajmij się później stanowi potężne zagrożenie, a uwierzenie w niego z pewnością rozczarowało na pewnym etapie życia wiele par zmagających się z trudnościami w poczęciu.

– Dziękuję za rozmowę. A nasze czytelniczki zapraszam do śledzenia na stronach Kobietoteki informacji o kolejnych webinariach.

Rozmawiała Monika Szadkowska

Justyna Kuczmierowska

Justyna Kuczmierowska – psycholog, psychoterapeuta, doradca ds.niepłodności. Prowadzi konsultacje indywidualne i warsztaty grupowe oraz wykłądy i konferencje poświęcone niepłodności. Założycielka Fundacji Instytut Nadziei wspierającej osoby zmagające się z niepłodnością.

www.spelnionezycie.pl

Komentarze