badanie znamion

Ciągle trąbi się o profilaktyce i regularnym badaniu się, nawet gdy nie czujemy się chore. Dlaczego tego samego nie robić w przypadku skóry? Najwyższy czas to zmienić i wybrać się na dermatoskopię!

 

Dermatoskopia jest bezinwazyjnym, bezbolesnym badaniem skóry, przeprowadzanym za pomocą dermatoskopu w celu dokładnego obejrzenia zmian chorobowych. Urządzenie to ma właściwości mikroskopu (powiększenie 10-krotne) i pozwala na ocenę zaburzeń skórnych pod kątem złośliwego przerostu. Dermatolog przeprowadzający badanie wizualnie jest w stanie tylko w 60% schorzeń prawidłowo ocenić zmiany, natomiast czułość w przypadku dermatoskopu wynosi aż 95%. Diagnozowanie to wymaga także porównania z wynikiem histologicznym po ewentualnym wycięciu zmiany skórnej.

 

Dermatoskopia – w jakim celu?

Dermatoskopia ma głównie zastosowanie w diagnozowaniu czerniaka skóry. Na ten złośliwy nowotwór drastycznie wzrosła zachorowalność w ciągu ostatnich 20 lat, a przecież wcześniejsze wykrycie choroby daje w 97% szans na wyleczenie pacjentów. Badanie skóry pozwala na ocenę znamion i odróżnienie znamion barwnikowych łączących, mieszanych, dysplastycznych, czerniaka złośliwego, czerniaka młodzieńczego Reed, brodawki łojotokowej, naczyniaka, zmian krwotocznych, nabłoniaka barwnikowego czy znamion barwnikowych.

 

U kogo najczęściej występuje czerniak?

Dermatoskopii powinno poddawać się przynajmniej raz w roku. Szczególnie narażone na czerniaka są osoby o tzw. nordyckim typie urody (bardzo jasna cera, włosy blond lub rude, jasne oczy) oraz te, które często korzystają z solarium – u nich ryzyko zachorowania wzrasta aż o 55%! W Polsce odnotowano około 2,5 tysiąca przypadków czerniaka w roku 2015. Szczyt zachorowań przypada u osób w wieku 60-75 lat, ale nie można zapomnieć, że czerniak może zaatakować nawet po 20 roku życia!

Bezzwłocznie należy się zgłosić na badanie, gdy znamię:

  • jest asymetryczne
  • ma poszarpane brzegi
  • niejednolitym kolorze, ale też czarne lub czerwone
  • duży rozmiar zmiany (większe niż 0,5cm)
  • zachodzą zmiany w znamieniu: rośnie, łuszczy się, powiększa, krwawi

 

Samo badanie trwa około godziny, można później obraz zarchiwizować i w dowolnym momencie odtworzyć (gdy np. potrzebne będzie sprawdzenie czy znamię uległo modyfikacji). Diagnoza skóry nie jest kosztowna (od 100 zł do 200 zł), nie wymaga dodatkowych badań przed, ani specjalnego przygotowania, a daje jasną odpowiedź o stanie zdrowia twojej skóry.

Komentarze