pixabay.com

Ciąża to bardzo szczególny czas zarówno dla kobiety jak i dziecka. Czas wielu zmian. Kształtowania życia i jego przebudowy. Czas intensywnego rozwoju i zmian fizycznych. To również czas silnie doświadczanych emocji u kobiety; radości, ekscytacji, smutku, złości, lęku, obaw, tęsknoty, miłości… I pierwszych życiowych doświadczeń u dziecka

40 tygodni to także okres, w którym matka poznaje maleństwo, jego stany snu i czuwania, sposób w jaki się porusza, siłę z jaką kopie. Maleństwo natomiast uczy się mamy! Jej bicia serca, oddechu, rytmu, głosu. Ciąża jest to więc także czasem budowania więzi! Przeczytaj, jak mama i dziecko nawiązują wyjątkową relację w każdym z trzech trymestrów ciąży.

Początek…

Każdy dzień ciąży przynosi nowości i to zarówno w organizmie rozwijającego się maleństwa, jak i w organizmie dostosowującej się mamy. Pierwszy trymestr ma ogromne znaczenie dla dziecka. W tym okresie kształtują się jego naczynia krwionośne, rdzeń kręgowy, mózg i serce. Organizm mamy przechodzi zaś przestrojenie hormonalne i przygotowuje się tak, by stworzyć rozwijającemu się dziecku jak najlepsze warunki. Dla niektórych kobiet pierwsze trzy miesiące bywają trudnym okresem. Zmieniający się układ hormonalny wpływa na nastroje i gorsze samopoczucie fizyczne. Dodatkowo zaś to czas pierwszej konfrontacji z wielką zmianą – wejściem w nową rolę życiową – rolę mamy.

Ciąża w drugim trymestrze

W tym czasie dziecko ma już za sobą okres najbardziej intensywnego rozwoju. Teraz rośnie, a jego organy dojrzewają do pełnienia swoich funkcji. Zaczyna również być „wyraźne” dla mamy – rusza się, połyka wody płodowe, miewa czkawkę, a ponadto słyszy. Na badaniu USG można najczęściej określić jego płeć. Dla kobiet to szczególny czas. Z jednej strony mogą realnie poczuć dziecko, z drugiej zaś stabilizujące się hormony i odnalezienie się w roli ciężarnej dają poczucie większej równowagi. To wszystko sprawia, że łatwiej cieszyć się maleństwem.

Kiedy cię zobaczę

Trzeci trymestr ciąży: organy dziecka są już rozwinięte, zaś cała energia idzie na przybieranie na wadze i rośnięcie. Dla kobiet III trymestr bywa trudniejszy. Z jednej strony z powodu gorszego samopoczucia fizycznego. Powiększający się brzuch i zmiany w organizmie przygotowujące do porodu mogą powodować różne dolegliwości fizyczne. Z drugiej zaś strony przyszła mama może doświadczać lęków i niepokojów związanych z porodem, zdrowiem dziecka a także odnalezieniem się w nowej roli – roli mamy.

Umacnianie więzi

W ciąży kobieta wraz ze swoim maleństwem wspólnie przeżywa każdy dzień i każdą noc przez wiele miesięcy, bez przerwy. W tym okresie mama może świadomie pielęgnować relację ze swoim dzieckiem.

pixabay.com

Sposobów na to jest kilka:

– dbanie o siebie

„Mamy do dania innym tyle, ile sami mamy” ta mądrość szczególnie dobrze odnosi się do okresu ciąży i relacji matki z dzieckiem. Dziecko dosłownie i w przenośnie karmi się tym wszystkim, czym jego mama. Dlatego dbanie przez matkę o siebie jest również jej wyrazem miłości do dziecka. Odpowiednia dieta, ilość snu, aktywności i radości z życia bezpośrednio przekłada się na zdrowie dynamicznie rozwijającego się dziecka. Badania pokazują, że zadowolenie mamy jest odbierane przez maleństwo w brzuchu za pomocą krążących wtedy po organizmie kobiety hormonów szczęścia.

– przez żołądek do serca

podczas ciąży szczególną rolę odgrywa urozmaicona, bogata w różnorodne produkty dieta oraz odpowiednia ilość płynów. Ważne jest, aby przyszła mama spożywała wysokiej jakości produkty i dbała o częste „dostawy” składników odżywczych.

-przez uszy prosto do serca

dziecko w II trymestrze zaczyna słyszeć. Uczy się wtedy głosu matki oraz zaczyna czerpać radość ze słyszanej muzyki i płynących dźwięków. Dlatego też rozmowy z „własnym brzuszkiem” mogą być przyjemnością dla obydwu stron brzucha, tej wewnętrznej i tej zewnętrznej. O czym rozmawiać? O swoich wyobrażeniach, potrzebach, uczuciach, planach. Muzyka (zaliczamy do niej również śpiew własny) w zależności od charakteru wpływa na mamę jak i na dziecko uspokajająco lub też pobudzająco. Niektóre noworodki po przyjściu na świat bardzo pozytywnie reagują na muzykę słyszaną w życiu płodowym.

– przez płuca do serca

powietrze to energia niezbędna do życia. Kiedy mama oddycha pełną piersią i najlepiej zdrowym powietrzem maleństwo czerpie z tego bezsporne korzyści. Poprzez oddech kobieta może zadbać o lepsze samopoczucie swojego dziecka właściwie w każdym momencie. Kulminacją zaś dbania o siebie i dziecko poprzez oddech jest poród. Okres ciąży może zaś służyć jako preludium tego ważnego wydarzenia.

– głaskanie brzuszka

dziecko w brzuszku, mimo iż zabezpieczone kilkoma „powłokami” z pewnością „ucieszy” dotyk i ciepło maminej i ojcowskiej ręki. W ten sposób maleństwo już od pierwszych swoich dni uczy się, czym jest miłość i samo radośnie ją okazuje poprzez wiercenie się, szturchnięcia i kopnięcia, czasem nawet bardzo intensywne. Kontakt fizyczny jest przecież jednym ze źródeł radości.

– wiedza o rozwoju ciąży

poprzez pogłębianie swojej wiedzy o rozwoju dziecka i ciąży, mama może pełniej i z większą empatią towarzyszyć swojemu malcowi w życiu prenatalnym.

– nazwanie dziecka po imieniu

gdy maleństwo zostanie nazwane stanie się dla rodziców kimś bliższym. Dyskusje między rodzicami dotyczące wyboru imienia można nawet nagrać i dołączyć do pamiątek z okresu ciąży.

– pielęgnacja wspomnień

utrwalone wspomnienia mają w sobie moc umacniania więzi. W przyszłości pamiątki mogą być miłym pretekstem do powrotu do okresu ciąży dla mamy i taty. Bezspornie zaś będą wspaniałym prezentem dla dziecka, które odczyta je jako wyraz największej miłości. W specjalnym pudełku można gromadzić zdjęcia i przedmioty oraz pamiętniki i nagrania z okresu ciąży. Pierwszą pamiątką może być pozytywny test ciążowy. W pamiętniku, dzienniku lub tygodniku można opisywać swoje samopoczucie, doznania fizyczne oraz dojrzewające uczucie miłości do dziecka. Warto zafundować sobie ciążową sesję fotograficzną (nie odkładać jej na ostatnią chwilę) a także cyklicznie dokumentować zmiany wielkości brzuszka – najlepiej z profilu. Można również nakręcić film, jak mama i tata rozmawiają i głaszczą brzuszek. Do pudełka wspomnień z pewnością warto dołożyć zdjęcia z badań USG i wszelkie inne przedmioty symbolicznie wiążące się z ciążą.

Justyna Kuczmierowska

Justyna Kuczmierowska

Justyna Kuczmierowska – psycholog, psychoterapeuta, doradca ds.niepłodności. Prowadzi konsultacje indywidualne i warsztaty grupowe oraz wykłądy i konferencje poświęcone niepłodności. Założycielka Fundacji Instytut Nadziei wspierającej osoby zmagające się z niepłodnością.

www.spelnionezycie.pl

 

Komentarze