pixabay.com

Japońskie ogrody zen miały za zadanie pomóc człowiekowi skupić się na tu i teraz, pozwolić swobodnie przepłynąć myślom, dać poczucie relaksu i odprężenia… Spokój umysłu ma być osiągany przez koncentrację na otaczającej naturze.

A że każda z nas potrzebuje czasu dla siebie i pretekstu do relaksu, może urządzić swój mały, domowy mini ogródek zen. Dzięki temu w dowolnej chwili, skupiając się na kamykach i piasku ułożonych w małym płaskim naczyniu możemy odzyskać świeżość umysłu.

Bonseki, mini ogródek zen

Można znaleźć w sklepach gotowe zestawy, które po zakupieniu rozpakujesz i od razu używasz. Jednak więcej zabawy i przyjemności dostarczy ci samodzielne wykonanie takiej ozdoby w domu. W dodatku będziesz mogła wykazać się własną kreatywnością w doborze elementów ogródka. I cieszyć się wykonywaniem własnych, coraz to nowych kompozycji.

Garbienie piasku małymi grabkami powoduje samoistnie skupienie na tej czynności, a pielęgnacja bonseki pozwala umysłowi na regenerację i wyciszenie.

Poza walorami, sprzyjającymi pracy umysłu, mini ogródki zen mają jeszcze jedną funkcję – dekoracyjną! Widok małej misy z pisakiem i kamieniami na pewno stanie się ciekawą ozdobą i… będzie intrygować gości!

pixabay.com

Jak zbudować ogródek zen?

* Pozbieraj średnie i małe kamyki, muszelki w różnych kształtach i kolorach.

* Znajdź płaskie pudełko lub kup płaską, prostokątną lub kwadratową misę, pomaluj na biały, szary lub czarny kolor – pamiętaj, że zen to oszczędność formy i kolorów. Pojemnik wypełnij częściowo piaskiem: białym lub wykorzystaj piasek o różnych kolorach i fakturach. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z różnorodnością.

* Uformuj piasek w interesujące kształty za pomocą niewielkich grabek, które możesz zrobić z gałęzi lub wykałaczek.

* Ułóż kamienie i muszelki w dowolny sposób, tak, żebyś czuła zadowolenie z wykonanej aranżacji. Możesz posadzić małe drzewko bonsai albo chociaż niewielki sukulent.

* Zawsze, kiedy będziesz potrzebować chwili relaksu czy samotności podejdź do swojego bonseki i skup się na nim. Kiedy będziesz chciała dać odpocząć swojemu umysłowi, zmień układ kamyków i muszelek. Zagrab piasek nadając mu inny kształt i formę. Odśwież umysł, koncentrując się na tu i teraz…

 

 

 

 

Komentarze

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDomowe maseczki. Poznaj ich moc!
Następny artykułMakijażowe błędy i jak ich unikać
Monika Szadkowska
Terapeutka, coach, autorka książek "Fenomen Kobiecości" i "Chcę Mieć Dziecko". Na co dzień pracuje z kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Pisze artykuły, tworzy warsztaty. Realizuje się w pracy z ludźmi i dla ludzi. Prywatnie – mama trójki uroczych dzieci, lubiąca wycieczki za miasto i dobrą literaturę.